Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn.18.08.2019 r.

Cochabamba (fot.Alfonso F. del Granado Rivero/Wikipedia)

 

Czy wiedzą Państwo jak nazywa się Honorowa Obywatelka Libiąża, misjonarka zamordowana w styczniu 2017 r. w Boliwii w mieście Cochabamba?

Odpowiedzi poszerzone o informacje dotyczące tej tragedii oraz upamiętnienia młodej 28 letniej Polki, proszę nadsyłać na adres: [email protected] do niedzieli 18.08. 2019 r. do godz. 7.30.                

Te najciekawsze zostaną wyróżnione upominkami.

 

UPOMINKI:

płyta CD i DVD ze słuchowiskiem "ICH CZWORO" Gabrieli Zapolskiej

płyta CD i DVD "WSZYSCY JESTEŚMY KOŚCIUSZKAMI"

3 numery "KRONIKI ZIEMI ŻEGOCISKIEJ"

książka "ZBIÓR PIEŚNI LUDOWYCH ZAMAGURZA SPISKIEGO".

książka "CO WIEŚ TO INNA PIEŚŃ. Słownik gwary Bukówca Górnego w Wielkopolsce i regionu Spisza w Małopolsce:.

 


 

(fot.Mach240390/Wikipedia)

 

"BAROKOWE EKSPLORACJE" - to międzynarodowe muzyczne wydarzenie, festiwal, który od 2011 r. jest wpisany w kulturalny pejzaż uzdrowiska SZCZAWNICA.

W tegorocznej edycji Festiwalu weźmie udział około 70. artystów z kilku krajów.

Już we wtorek 20 sierpnia o godz. 19.00. w szczawnickim "DWORKU GOŚCINNYM" zaprezentowana zostanie polska premiera, zrekonstruowanej niedawno, barokowej opery „Praga nascente da Libussa e Primislao” – „O założeniu Pragi przez Libuszę i Przemysła”, z muzyką Antonia Vivaldiego, do libretta Antonia Denziego z 1734 roku.

O historii tej opery oraz o jej współczesnych wykonawcach informuje AGNIESZKA ŻARSKA - Dyrektor Artystyczny Festiwalu. 

Posłuchaj!

 


 

 

 

(fot.Crusier/Wikipedia)

Wąskotorowa lokomotywa parowa Px48-1778 jako pomnik na skwerze obok urzędu miasta w Markach, ustawiona 17.09.2010 r.

 

Ta rozmowa będzie nie lada gratką dla miłośników kolei wąskotorowych.

Mieszkający od ponad 20 lat w KRZESZOWICACH, regionalista i pedagog WOJCIECH NOWAK urodził się na warszawskim TARGÓWKU i w młodości często jeździł kolejką wąskotorową zwaną "SAMOWARKIEM"

MARECKA KOLEJKA DOJAZDOWA, kursująca na trasie Warszawa - Marki - Radzymin została zlikwidowana w 1974 r., ale jeszcze przed wyłączeniem tej linii z ruchu udało się nagrać wideoklip z piosenką popularnego krakowskiego zespołu. Którego?

Posłuchaj!

 


 

LGOTA WIELKA jest rolniczą, zadbaną wsią leżącą w gminie WOLBROM.

Mieszkańcy Lgoty, Państwo ALEKSANDRA i SŁAWOMIR KOWALSCY utrzymują się tylko z pracy na roli. Zajmują się produkcją zbóż i uprawą warzyw.

O tym, że w gospodarstwie rolnym należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpiecznej pracy przypomina Pani Aleksandra, która uległa wypadkowi, a jego przyczyną była "żmijka".

A co w żargonie rolników oznacza termin "żmijka" ? -  wyjaśnia i przestrzega JERZY RADOŃ - kierownik Wydziału Prewencji Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego Oddziału Regionalnego KRUS (Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego) w KRAKOWIE.

Posłuchaj!

Od lewej Sławomir i Aleksabdra Kowalscy,  z prawej J.Radoń.

 


 

 

Nakładem WYDAWNICTWA EDUKACYJNEGO ukazała się książka "POECI SĄDECCZYZNY. ANTOLOGIA".

Jej autorem jest pochodzący z CZARNEGO POTOKU koło Łącka prof. BOLESŁAW FARON - historyk i krytyk literatury .

Antologia zawiera sylwetki tak znanych postaci jak Jerzy Harasymowicz, Adam Ziemianin, Henryk Cyganik, jak i mniej znanych, nieco zapomnianych, jak TADEUSZ GIEWONT - SZCZECINA i PIOTR KRZYKALSKI.

W gronie 31 twórców są oczywiście i kobiety na przykład MARIA KOWNACKA (1894-1982), KRYSTYNA DULAK -KULEJ, DANUTA MARIA SUŁKOWSKA  oraz JOANNA BABIARZ.

Posłuchaj!.

 


 

(fot.Wikipedia).

 

W 1988 r. nakładem Wydawnictwa "OSSOLINEUM" ukazała się książka etnografa i znawcy kultury ludowej prof. ROMANA REINFUSSA (1910 -1998) zatytułowana "LUDOWA RZEŹBA KAMIENNA W POLSCE".

Autor wspomina w niej o unikatowym zabytku, na nieczynnym, starym cmentarzu parafialnym w ŻEGOCINIE w powiecie bocheńskim.

Ten zabytek to najstarszy w Polsce kamienny nagrobek na chłopskim grobie z roku 1833.

Fot. TADEUSZ OLSZEWSKI.

Czyj to nagrobek i w jaki sposób lokalna społeczność Żegociny zamierza go odnowić i wyeksponować - informuje red. TADEUSZ OLSZEWSKI Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Żegocińskiej im. CZESŁAWA BLAJDY.

Posłuchaj!

 


 

(fot.Jerzy Opioła/Wikipedia).

 

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. uczestnicy akcji "ODKRYJ BESKID WYSPOWY" wędrować będą na jego najwyższy szczyt, na MOGIELICĘ (1170 m n.p.m.)

Zbiórka o godz. 8.00. koła kościoła w SŁOPNICACH GÓRNYCH, a potem wędrówka szlakiem I Pułku Strzelców Podhalańskich na Przełęcz Słopnicką i dalej szlakiem zielonym na Mogielicę. Zejście szlakiem niebieskim do JURKOWA.

O Mogielicy opowiada DARIUSZ GACEK - autor przewodnika "Beskid Wyspowy".

Posłuchaj!

 

 

Autor:
Jan Stępień

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię