Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 28.07.2017 r.

Święta Maria Magdalena to postać kontrowersyjna: według tradycji była ona nawróconą jawnogrzesznicą. Z ewangelicznych przekazów wynika, że do końca pozostała u boku Chrystusa: stała pod krzyżem, a w wielkanocny poranek przybyła do grobu, który zastała pusty. Jako pierwsza miała także spotkać Zmartwychwstałego Chrystusa. Kult św. Marii Magdaleny był bardzo rozwinięty w późnym średniowieczu i czasach nowożytnych, zatem w wielu zabytkowych kościołach i muzeach znajdziemy jej wizerunki. Dlaczego Chrystus ukazujący się Magdalenie po Zmartwychwstaniu trzyma łopatę albo grabie? Jakie kontrowersyjne treści kryć się mogą w detalach strojów Magdaleny? Dlaczego w gotyckich ołtarzach jej poświęconych ukazywano ją jako porośniętą włosami na całym ciele? Marcin Makowski i dr Magdalena Łanuszka zapraszają do ruszenia "Tropem sztuki" w Radiu Kraków.

Wit Stwosz, Noli me tangere, kwatera z Ołtarza Mariackiego, kościół Mariacki w Krakowie, ok. 1477-1489. Fot. Hans A. Rosbach/wikipedia

Dirk Bouts, Ukrzyżowanie z Tryptyku Pasyjnego, ok. 1455, Capilla Real, Granada - Maria Magdalena trzyma stopy Chrystusa. Jej czerwona suknia ma wyraźnie wyeksponowane rozsznurowanie na boku, co jest charakterystyczną cechą XV-wiecznych strojów ciążowych:

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Dieric_Bouts_-_Passion_Altarpiece_(central)_-_WGA02991.jpg

 

Ołtarz Marii Magdaleny z kościoła w Moszczenicy Niżnej koło Starego Sącza, ok. 1480, Muzeum Narodowe w Krakowie:

Św. Maria Magdalena unoszona przez anioły, prawe skrzydło dyptyku fundacji rodziny Winterfeldów, malarz gdański, ok. 1430-1435, Muzeum Narodowe w Warszawie:

Źródło: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gda%C5%84sk_Mary_Magdalene.jpg

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię