Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja z dn. 25.08.2017 r.

Na fasadzie jednej z kamienic przy Rynku Głównym w Krakowie mieszkańcy i turyści zobaczyć mogą wizerunek Matki Boskiej stojącej na księżycu; gdy zaczniemy się przyglądać różnym Madonnom, malowanym czy rzeźbionym, to odkryjemy, że to dość powszechny motyw. Z kolei Chrystus bywał wiązany ze Słońcem - ukazywany w promieniach, albo jak Apollo, w rzymskim rydwanie. Jakie znaczenia symboliczne kryją się w Słońcu i Księżycu? Dlaczego te właśnie ciała niebieskie wiązano odpowiednio z Chrystusem i Matką Boską? Jaki jest związek starożytnych kultów solarnych z datami świąt chrześcijańskich? Marcin Makowski i dr Magdalena Łanuszka zapraszają do ruszenia "Tropem sztuki" w Radiu Kraków w piątek o godz. 18:00.

Chrystus Apolliński w rydwanie, malowidło z kościoła św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu, 1647. Fot. M. Łuczak (za zgodą Małopolskiego Instytutu Kultury: http://dnidziedzictwa.pl/kosciol-pw-sw-elzbiety-wegierskiej-w-trybszu/)

Przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem zdobiące Kamienicę pod Obrazem w Krakowie, Rynek Główny 19. 

Fot. Zygmunt Put/ wikipedia

 

Matka Boska z Dzieciątkiem (stojąca na księżycu) i świętymi biskupami - Mikołajem i Stanisławem. Korpus retabulum ołtarza głównego w Bejscach, 1520-30, Muzeum Narodowe w Krakowie.

Fot: http://www.kultura.malopolska.pl/object/MNK%20I-2

Albrecht Dürer, Chrystus jako Słońce Sprawiedliwości (Sol Iustitiae),1498-1499, Polska Akademia Umiejętności, PAUart.

Fot: http://www.pauart.pl/app/artwork?id=BGR_037262

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię