Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Audycja Historyczna Roku 2024 - "Jego życie nielegalne" - dokument Anny Łos i Ewy Szkurłat

Konkurs Instytutu Pamięci Narodowej promuje najnowszą historię Polski w formie ambitnej twórczości radiowej i telewizyjnej. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku. W skład jury konkursu wchodzą  dziennikarze oraz historycy IPN.

Dokument "Jego życie nielegalne czyli rzecz o ks. Tadeuszu Isakowiczu-Zaleskim" otrzymał tytuł Audycji Historycznej Roku w kategorii "Losy". To nie tylko wspomnienie o ks. T. Isakowiczu-Zaleskim, ale tez przypomnienie kim był dla Polski i Kościoła, udokumentowane nagraniami, które były rejestrowane przez prawie 30 lat. Siła radia jest wielka - bo zamraża emocje, a tych nie brakuje w nagrodzonym przez Instytut Pamięci Narodowej materiale.

Audycje na Konkurs mogą zgłaszać zarówno autorzy audycji, dziennikarze, redakcje, historycy, pracownicy i współpracownicy IPN, jak i stowarzyszenia, organizacje kombatanckie, kombatanci oraz organizacje społeczne promujące wiedzę, edukację historyczną i pamięć, instytucje kultury oraz  przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń promujących historię regionalną.
Przez dziesięć edycji wpłynęło  ponad 500 reportaży radiowych i filmów dokumentalnych.

Dziełem życia księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego jest Fundacja im. Brata Alberta. Zmaga się ona z problemami finansowymi - tak jak kilkadziesiąt innych stowarzyszeń i fundacji, które prowadza domy pomocy społecznej w Polsce. W całym kraju ponad 3000 osób może stracić dach nad głową, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie - alarmuje Fundacja im. Brata Alberta. W kwietniu dyrektorzy DPS-ów stowarzyszyli się w Ogólnopolskim Forum Domów Pomocy Społecznej Prowadzonych na Zlecenie  i o trudnej sytuacji swoich domów informowali Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie otrzymali z Ministerstwa żadnej odpowiedzi, a wysyłali kilka pism.

Mimo, że Wojewoda Małopolski znalazł dodatkowe środki z rezerwy budżetowej i Fundacja im. Brata Alberta, tak jak inne organizacje pozarządowe w Małopolsce, otrzymała wyższe finansowanie za październik, listopad i grudzień, to nadal brak jej środków na pokrycie długów, które narosły od początku roku z powodu zbyt niskiej dotacji w stosunku do nowych wydatków: zwiększonych rachunków za energię, żywność i kosztów podniesienia płacy minimalnej.Szczegółowy opis bieżącej sytuacji Fundacji i możliwe formy pomocy można znaleźć na www.albert.krakow.pl

Posłuchaj reportażu o trudnej sytuacji DPS-ów w Polsce

https://www.radiokrakow.pl/audycje/w-oczekiwaniu-na-cud-reportaz-anny-los-i-ewy-szkurlat/

Autor:
Ewa Szkurłat

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię