"Klikamy w ekran od 20 do 60 razy i kiedy pomiar się skończy, dane są wysyłane na serwer. Możemy w ten sposób badać przebieg choroby. Pacjent może wykonywać taki pomiar kilka razy dziennie i lekarz będzie miał informację, czy terapia jest skuteczna, czy jednak choroba postępuje" - tłumaczy Jarosław Michalik.
Przed uruchomieniem pomiaru system prosi nas o podanie podstawowych informacji, dotyczących płci i wieku. Oprócz tego oceniamy stan zmęczenia w skali 1 - 10, określamy czy stoimy czy leżymy, a także którą ręką i którym palcem będziemy klikać. Na końcu wybieramy tempo.
"Naszym zadaniem jest klikać w konkretny punkt kwadratu jak najdokładniej, zachowując stałą częstotliwość" - dodaje student.
Jak przekonuje doktor inżynier Joanna Świebocka-Więk z Wydziału Fizyki i Informatyki stosowanej AGH, dzięki urządzeniu lekarz może na odległość kontrolować stan pacjenta.
- "W przypadku chorób neurodegeneracyjnych, a taką jest choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, istnieje poważny problem postępu choroby w czasie. To, jak szybko choroba postępuje, jest jednym z badanych parametrów. Dzięki aplikacji nie ma konieczności wizyty u lekarza, by mógł on kontrolować jak dane leki wpływają na sprawność motoryczną. To metoda telemedyczna" - tłumaczy naukowiec.
Aplikacja jest teraz testowana przez osoby o obniżonej koordynacji ruchowej. Dopiero za jakiś czas będzie można ją ściągnąć na telefon. Jak zapewnia jej autor, będą mogły z niej korzystać także osoby zdrowe, by sprawdzić ogólny stan motoryki.
(Aleksandra Ratusznik)