Lista terenów wymagających ochrony rezerwatowej
Eksperci przygotowali listę proponowanych terenów, które według rzetelnych inwentaryzacji i badań przyrodniczych, wymagają objęcia ochroną rezerwatową ze względu na szczególne wartości przyrodnicze i krajobrazowe. W sumie znalazło się na niej 1512 obszarów.
Jednak podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, przyrodnicy usłyszeli, że Lasy Państwowe wstępnie pozytywnie zweryfikowały jedynie 412 proponowanych rezerwatów, a 122 jest jeszcze rozważana. Niemal tysiąc zostało zaopiniowanych negatywnie - powiedziała Anna Treit z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
84 organizacje społeczne, w apelu do posłów i posłanek przypominają, że analizy Ministerstwa Klimatu i Środowiska pokazują jasno, iż tworzenie rezerwatów poza ochroną przyrody ma także wiele pozytywnych aspektów społeczno-gospodarczych. Stymuluje rozwój regionów przez zwiększenie atrakcyjności turystycznej.
Ochrona przyrody zaczyna się opłacać
Po raz pierwszy w historii Polski ochrona przyrody zaczyna się opłacać. Uchwalona pod koniec zeszłego roku Ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego wiąże się z konkretnymi dofinansowaniami dla gmin, na których terenie znajdują się obszary chronione.
Jak informuje OTOP na swojej stronie:
Podstawowa stawka to 310 PLN za 1 ha. Z tym że w zależności od tego, czy jest to park narodowy, rezerwat, park krajobrazowy, czy np. obszar Natura 2000 stosuje się odmienne przeliczniki. Dla parku narodowego jest to 200% stawki podstawowej, dla rezerwatu 100%, a dla obszaru Natura 2000 – 15%.
Przede wszystkim jednak przyroda pełni bezcenne funkcje ekosystemowe, choćby w kontekście zapewnienia czystości i dostępności wody pitnej. To lasy zatrzymują wodę deszczową, zapewniają jej filtrowanie oraz regulują (spowalniają) jej przepływ do rzek, jezior i źródeł wód gruntowych. Woda, której używamy pochodzi w dużej mierze z naturalnych ekosystemów leśnych.