Czytaj: Minister skarbu odpowiada ws. gazoportu. "Poseł Naimski ma niesprawdzone informacje"
Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Andrzejem Czerwiński, ministrem skarbu:
Gazoport otwarty, ale słyszymy takie głosy - jak choćby ze strony posła Naimskiego - że zbyt wczesne otwarcie tej inwestycji może skończyć się dla niej katastrofą.
To jest bardzo skomplikowane urządzenie. Coś jak prom kosmiczny wyprodukowany w warsztatach, ale po transporcie na miejsce startu, musi być doregulowany, zsynchronizowany z otoczeniem. Dokładnie tak się dzieje w gazoporcie. Szanuję posła Naimskiego, pracowałem z nim, ale też trochę mu wspłóczuję. Wszedł w buty polityka, lidera PiS w okręgu wyborczym, w którym ja też kandyduję. Musi szukać dziury w całym. Ma pewnie niesprawdzone informacje. Gdy pierwszy raz byłem w lipcu na gazoporcie, była lista kilku tysięcy usterek do poprawienia. M.in.: niedomykająca się brama, w jednym miejscu dziura w siatce ogrodzeniowej czy krzywa rurka przy balustradzie. Te tysiące podobnych usterek zostały spisane i wszystkie zostały usunięte. W poniedziałek (12.10. - przyp. red.) odebraliśmy część budowlaną, która będzie służyła naszemu bezpieczeństwu systemu energetycznemu przez dziesiątki lat.
Kiedy będziemy mogli mówić, że jesteśmy niezależni od rosyjskich dostaw?
Dzisiaj jesteśmy niezależni w 90% od dostaw ze wschodu. To poprzez inwestycje łączące nasz system z niemieckim, słowackim i czeskim. Słowacki jest na ukończeniu. Będą też połączenia z Ukrainą. Mamy też podpisaną umowę przez nasz rząd na tzw. rewers gazu. Możemy ten gaz z zachodu, pomimo że jest częściowo wymieszany z gazem rosyjskim, importować jako nasz. System magazynu gazu, który gromadzi prawie 3 mld m3, gwarantuje nam niezależność od Rosji. Gaz będzie dostarczany do domów od maja. W 100% uniezależnia nas od gazu ze wschodu, a co więcej stwarza nam możliwość jego eksportu. Możemy być eksporterem gazu aż po Bałkany.
Czyli możemy śmiało mówić o niezależności od maja przyszłego roku.
Jesteśmy niezależni przez inwestycje. To olbrzymi - niezależnie od Rosji - wykonany wysiłek inwestycyjny. Jeszcze w 2008 roku mieliśmy zaburzoną dostawę ze wschodu. Teraz każdy z nas może spać spokojnie.
Z jednej strony gazoport, z drugiej protesty górników. Słyszymy, że podstawowym źródłem bezpieczeństwa energetycznego jest węgiel. Nowoczesne metody jak zgazowanie węgla mogą być elementem tego bezpieczeństwa. Ta technologia jest istotna już dzisiaj?
Mając swój węgiel, czyli źródło pierwotne energii, możemy mówić, że jesteśmy niezależni od jakichś nieszczęśliwych zbiegów okoliczności, np. politycznych czy energetycznych. Węgiel to nasz skarb. Pokazuje to umowa AGH i grupy Azoty. Węgiel może być cennym surowcem chemicznym do produkcji wodoru, metanolu, gazu syntezowego, czyli surowców, które są potrzebne w każdej ilości do procesów chemicznych. Będąc w Policach widziałem te gigantyczne inwestycje. Widziałem możliwości eksportu naszych surowców chemicznych. Budowany specjalnie port w tym celu. Górnicy mogą być przekonani, że węgiel posłuży nie tylko do tradycyjnego spalania, ale zasili rynek zbytu. Połączenie umysłów naukowców AGH i Azotów to dowód na to, że Polak potrafi. Że wykorzystujemy te zmiany do stabilizacji miejsc pracy, ich rozwoju na przyszłość.