"Marek Lasota to kandydat na prezydenta Krakowa z dużymi szansami" - mówił poseł Adamczyk. W debacie Radia Kraków Lasota opowiedział się za zakazem palenia w Krakowie węglem. PiS ma w tej sprawie inne zdanie. "Musimy oddychać czystym powietrzem" - mówił poseł Adamczyk, ale jak zastrzegał, działania zmierzające do wyeliminowania smogu nie mogą odbijać się wyłącznie na najbiedniejszych. "Potrzebne są rozwiązania infrastrukturalne. Węgiel musi zastąpić ogrzewanie miejskie i inne źródła energii" - mówił poseł Adamczyk w porannej rozmowie Radia Kraków.
Zapis rozmowy Jacka Bańki z Andrzejem Adamczykiem, posłem PiS.
W wyborach na Ukrainie wygrywają partie proeuropejskie. Jaki to dla nas sygnał?
- To dobry sygnał. Ukraina zwraca się ku Europie i z nią jest. Ukraina obiera kurs na Unię.
Jakie to wyzwania dla naszej polityki?
- No właśnie. To jest potrzeba aktywnej polityki rządu. Dzisiaj mamy do czynienia z odwrotnym zjawiskiem Jest pasywna polityka. O przyszłości Ukrainy decydują Niemcy, Francuzi i Rosjanie. Oni są przy tym stole a nas tam nie ma. Polska polityka zagraniczna powinna być aktywna. Nasza racja stanu to uczestnictwo w rozmowach na temat przyszłości Ukrainy.
W Krakowie odbyła się konwencja PiS. „Dowiedziałem się o Krakowie wielu niedobrych rzeczy” - mówił Jarosław Kaczyński. Co to za rzeczy?
- Wczorajszy dzień to aktywne działanie polityków PiS i premiera Kaczyńskiego. Przed południem był on w Oświęcimiu, była konwencja wyborcza w Krakowie i spotkanie z rolnikami w Proszowicach. My działamy inaczej niż PO. Pani premier Kopacz nie przyjechała do Krakowa. Zapowiadany marszałek Sikorski też nie przyjechał. Pojawił się tylko minister Siemoniak. Jakbyśmy dziś mieli czas na rozmowę o Krakowie to tych negatywnych zjawisk i opinii byłoby dużo. Czas na odpowiedź będzie wtedy, jak będziemy mieli więcej możliwości.
Czyli w Krakowie źle się dzieje?
- Jakby się dobrze działo, to bylibyśmy w jednej grupie, która wspiera obecnego prezydenta. Jest źle. My proponujemy pana Lasotę, który ma duże szanse. Mamy nadzieję, że on się wpisze w grono tych, którzy dobrze będą działali w Krakowie.
Dla odmiany w Nowym Sączu dzieje się bardzo dobrze, o czym świadczą rządy Ryszarda Nowaka, kandydata i prezydenta z PiS.
- To miejsca, gdzie mamy ciągłość. Kandydują osoby pełniące władzę. Pan Koprowski w Tarnowie zastąpi skompromitowanego prezydenta.
To się jeszcze okaże.
- Mamy taką nadzieję. Mamy też nadzieję, że w miastach, gdzie to jest niezbędne, nasi kandydaci zdobędą urzędy. Dam przykład pana Włoszka w Oświęcimiu, pana Pałkę w Krzeszowicach.
Czyli Kraków potrzebuje tak dobrego prezydenta jakim Ryszard Nowak jest w Nowym Sączu?
- Proponujemy kandydatów w większości gmin Małopolski. To osoby dobrze przygotowane.
Podobno są wewnętrzne sondaże PiS, które pokazują, że możliwa jest wygrana Jacka Majchrowskiego w I turze. Co dla Marka Lasoty? Kandydat na marszałka czy lista do parlamentu?
- Nie ma takich sondaży, nie ma takich badań. Odwrotnie. Mamy wiedzę, że jest inaczej. Jednak jesteśmy pełni pokory i przed nami praca. Nie chcemy zmarnować żadnej minuty w kampanii. Chcemy dotrzeć do wszystkich wyborców, których damy radę przekonać, że Lasota jest doskonałym kandydatem.
Gdyby tak się stało, to Marek Lasota wskaże swoich wiceprezydentów: jeden to będzie ziobrysta, drugi będzie wskazany przez Jarosława Gowina? Będziemy mieć Agatę Tatarę i Michała Srokę jako wiceprezydentów?
- Jesteśmy pełni pokory. Czeka nas praca. Kontynuujemy działania. Wskazywanie kandydatów na wiceprezydentów to kompetencja prezydenta. Mamy nadzieję, że jak Marek Lasota wygra, to wskaże dobrych współpracowników, którzy będą realizowali jego program. To jest najważniejsze.
Podczas zeszłotygodniowej debaty w Radiu Kraków Marek Lasota jednoznacznie opowiedział się za zakazem palenia węglem w Krakowie. Zdanie PiS było zgoła odmienne. Dzień później pani Bubula mówiła już jednak o kompromisie. Może być tak, że małopolski PiS powie, że głosowali przeciwko zakazowi, ale już są za zakazem?
- Dobrze tę sprawę określił pan premier Kaczyński. My w Krakowie musimy oddychać czystym powietrzem. Jednak wszystkie te działania nie mogą się odbyć kosztem najbiedniejszych. Muszą być działania skierowane w gospodarkę i cały obszar, który jest przyczyną niskiej emisji. Musimy zastąpić ciepło ze spalania węgla w piecach, ciepłem z elektrociepłowni. To muszą być inne źródła energii. Nikt nie powiedział, że PiS jest za tym, żeby truć mieszkańców Krakowa.
Pamiętajmy jak głosowali radni PiS – przeciwko zakazowi.
- Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że obecni samorządowcy PO widzą tylko zakaz. Oni nie widzą przyczyn niskiej emisji, która ma miejsce w zakładach Górnego Śląska. Te źródła też są w Krakowie. Trzeba z nimi walczyć nowocześnie a nie archaicznie.
Taki zakaz byłby jednym z elementów walki z niską emisją?
- Należy rozmawiać o pakiecie, nie tylko o populistycznych propozycjach. Te decyzje odbiły się rykoszetem marszałkowi i politykom PO w Małopolsce.
Za 3 tygodnie jak się spotkamy, to Małopolska będzie w rękach PiS?
- To nie tak. Mamy nadzieję, że po wyborach Małopolska będzie w nowym etapie rozwoju i wejdzie w korzystny czas. Sprowadzimy samorząd na ziemię. Mieszkańcy będą mieli udział w sprawowaniu władzy.