Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

Aktywność fizyczna jako element rehabilitacji onkologicznej

Współczesna medycyna coraz częściej podkreśla znaczenie ruchu i aktywności fizycznej w procesie leczenia, także w przypadku pacjentów onkologicznych. Organizowane przez Active Academy w Giebułtowie wydarzenie „Wypad po zdrowie” zgromadzi osoby, które zrozumiały wagę aktywności fizycznej i pragną wspierać innych w powrocie do zdrowia. Więcej o akcji opowiedzieli Sylwii Paszkowskiej Urszula Smok, prezeska Fundacji Podaruj Życie oraz Paweł Łydek, właściciel Active Academy.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pexels

Celem imprezy „Wypad po zdrowie” jest promowanie ruchu wśród osób zmagających się z chorobą nowotworową. Projekt skierowany jest do pacjentów onkologicznych, którym aktywność fizyczna może pomóc nie tylko w rekonwalescencji, ale także w ogólnym powrocie do pełni życia.

Chcemy, by aktywność fizyczna stała się nie tylko częścią rehabilitacji, ale też stylem życia pacjentów. Zdajemy sobie sprawę, że każdy krok na drodze powrotu do zdrowia może być trudny, ale ruch pomaga nie tylko wzmocnić ciało, lecz także dodać sił psychicznych – mówi Paweł Łydek.

Aktywność fizyczna jest dziś uznawana za „lek” także w onkologii – wzmacnia organizm, stymuluje układ immunologiczny i pomaga w regeneracji komórek. Powrót do aktywności fizycznej w trakcie choroby i po zakończeniu intensywnego leczenia bywa trudny. Każda forma aktywności, odpowiednio dostosowana i wykonywana pod okiem lekarza czy rehabilitanta, ma ogromny wpływ na powrót do zdrowia.

(cała rozmowa do posłuchania)

Rola wsparcia medycznego i opieki rehabilitacyjnej

Ważnym aspektem podejmowania aktywności fizycznej przez pacjentów onkologicznych jest współpraca z lekarzami i specjalistami rehabilitacji. Pacjenci onkologiczni nie są jedyną grupą potrzebującą motywacji do aktywności. Zmagając się z chorobą lub rehabilitacją, osoby w różnym wieku i kondycji mogą odczuwać opory psychiczne przed podjęciem wysiłku fizycznego.

Urszula Smok, która osobiście przeszła przez trudy walki z nowotworem, doskonale rozumie, że przeszkody są nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Różne osoby reagują różnie na chorobę – jedne walczą poprzez aktywność, inne zamykają się w sobie i mają trudności z mobilizacją. Tak samo ważna, jak fizyczna, jest walka z barierami psychicznymi:

Każdy ma swoje granice i swoją drogę do pokonania lęku i zniechęcenia. Czasami to właśnie małe kroki, takie jak wejście po schodach, dają siłę i wiarę w siebie – mówi Urszula Smok.

Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię