Co roku kiedy słyszę o wszelkich akcjach sprzątania, to zawsze zastanawiam się, czy może nie powinniśmy prowadzić akcji nie zaśmiecaj? Może trzeba zacząć od takiej najbardziej podstawowej rzeczy?
Maciej Marculanis: To jest dokładnie to, co nam przyświeca również przy naszych projektach Stowarzyszenia Czysta Polska. Już nie tyle posprzątaj, ile właśnie nie śmieć. Tutaj jest najważniejszy przekaz edukacyjny. Tak jak też rozmawialiśmy troszeczkę wcześniej, samo sprzątanie już uczy trochę nie śmiecić, bo też na te odpady zupełnie inaczej zaczynamy patrzeć. To otwiera oczy, czyli kiedy włączamy się w tego rodzaju inicjatywy zaczynamy rozumieć jak poważny jest to problem jak bardzo nam to szkodzi przede wszystkim jak wpływa na jakość naszego życia.
Wiktor Chrzanowski: Bardzo się cieszymy, że ta inauguracja nastąpi w Tuchowie. Od kilku lat kiedy ta akcja jest zorganizowana, zawsze włączaliśmy się do udziału. Rzeczywiście świadomość ludzi z roku na rok rośnie. Cieszymy się na przykład u nas z tego, że wielu mieszkańców z własnej inicjatywy prowadzi takie akcje i powstają grupy, które sprzątają dane miejscowości, potem nas informują, że są odpady do odebrania i tak to funkcjonuje rzeczywiście coraz częściej.
Te odpady są segregowane?
Podczas zbiórki niestety one są zmieszane, ponieważ trudno segregować je na etapie zbierania. Później oczywiście z grubsza nasi pracownicy, którzy są w stanie, to wykonać segregują, ale niestety są one najczęściej już zmieszane.
(cała rozmowa do posłuchania)