Jak pisze sama autorka – „to był trudny temat, w każdym znaczeniu tego słowa. Już samo ustalenie daty rozpoczęcia działalności Filharmonii Krakowskiej okazało się problematyczne, bo to instytucja, która się rodziła etapami, w drodze pewnego procesu. Stąd (…) mowa jest o aż trzech początkach ośrodka filharmonicznego w Krakowie, z których drugi, przypadający na okres okupacji niemieckiej, stanowił największe literackie wyzwanie. Ta specyficzna biografia powstała bowiem w dużej mierze na podstawie archiwów i źródeł bazujących na pamięci ludzkiej. Ta zaś, jak wiadomo, jest nie tylko wybiórcza, ale i domagająca się jednoznacznych ocen i skrajnych osądów: prawda czy fałsz, bohater czy zdrajca, krzywda czy sprawiedliwość. Siedząc w ciepłym fotelu i patrząc na literki składające się na opowieść o Hansie Franku czy Amonie Goethcie łatwo o kategoryczność w ocenianiu postaw muzyków, żyjących w okupacyjnym Krakowie. Zależało mi na tym, aby te literki zamieniły się w żywe świadectwo, a strach odczuwany przez mieszkańców okupowanego miasta miał określony zapach i kształt. To dlatego przez realia drugiej wojny światowej przeprowadza nas Niusia Horowitz-Karakulska, jedna z ostatnich żyjących osób ocalonych przez Oskara Schindlera, i to dzięki niej krwawi tyrani są czymś więcej niż tylko postaciami z historycznych książek i prasowych szpalt. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że Fabryka Emalia Schindlera przeszła do historii jako instytucja chroniąca Polaków i Żydów, a o tym, że podobnym azylem była Filharmonia, nie mówi dziś nikt. Skala tej ochrony była niewątpliwie inna, ale ważny jest fakt, bo przecież jedno życie, to jest cały świat.”
(z tekstu wydawcy)
W radiowej bibliotece słuchamy fragmentów książki. Czyta Kamila Klimczak. Książka ukazała się nakładem Filharmonii Krakowskiej.
Od 10 do 14 marca o 11.45.
- A
- A
- A
80-lecie Filharmonii Krakowskiej w książce Marii Wilczek-Krupy.
W radiowej bibliotece przedstawiamy fragmenty książki "Jedno życie to jest cały świat. O początkach Filharmonii Krakowskiej".
Autor:
Barbara Gawryluk
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:33
Piękne konie, wysokie przeszkody. Cavaliada 2025 na zdjęciach Kamila Szyjki
-
21:03
Pogodna i dobra sobota w tarnowskim azylu. Sześć psów znalazło dom
-
19:55
Komunikat Watykanu: stan zdrowia papieża dalej jest krytyczny
-
19:46
Cavaliada: Czech Opatrny wygrał konkurs Średniej Rundy w Krakowie
-
19:01
Czy pingwin wiedział, że "nadszedł kres"? Jak natura obchodzi się ze starością?
-
18:24
Abp Jędraszewski w 40-lecie protestu głodowego w Bieżanowie: „masy wierzących” nie uległy
-
17:27
Topnieje klub radnych PiS w sądeckiej Radzie Miasta
-
17:12
Termalica remisuje z ostatnią drużyną w tabeli. Relacja minuta po minucie
-
16:45
W połowie roku gotowa będzie nowa wystawa polska w Muzeum Auschwitz
-
16:13
Tarnów wciąż kocha piłkę ręczną. Młodzież odnosi wiele sukcesów