Radio Kraków
  • A
  • A
  • A
share

5. Festiwal Równości w Krakowie: walka o świadomość, równość i język bez przemocy

5. Festiwal Równości, który odbędzie się w sobotę 19 października 2024 roku w Dworku Białoprądnickim, to wydarzenie promujące dialog, równość i przeciwdziałanie wykluczeniom. Organizatorzy przygotowali bogaty program paneli, warsztatów i wystaw. Dyskusje obejmą m.in. tematy wykluczenia kobiet, osób z niepełnosprawnościami oraz przeciwdziałania przemocy seksualnej. Gośćmi będą m.in. posłanka Anita Kucharska-Dziedzic i aktywistka Monika Kochut, która będzie mówiła o wykluczeniu i ableiźmie osób pozaludzkich. Warsztaty z komunikacji bez przemocy pokażą, jak język wpływa na relacje międzyludzkie, a uczestnicy poznają sposoby na bardziej empatyczne porozumiewanie się. Dopełnieniem licznych dyskusji będzie wystawa „Freedom in the XXI century”, prezentująca estońską sztukę współczesną, manifestującą nieustanne poparcie dla wolności kreatywnych ludzi o wolnych umysłach. Gościniami Sylwii Paszkowskiej w audycji "Przed hejnałem" były koordynatorki wydarzenia – prof. Joanna Hańderek, Radna Miasta Krakowa oraz Dorota Halberda, specjalistka ds. organizacji imprez w Dworku Białoprądnickim.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: Pexels

Symbolika wiedźm i dyskryminacja kobiet

Jednym z kluczowych tematów tegorocznego festiwalu jest symbolika wiedźm oraz historia dyskryminacji kobiet. Jak zauważa prof. Hańderek, wiele kobiet w historii, począwszy od sufrażystek aż po współczesne feministki, było nazywanych wiedźmami z powodu swojej wiedzy i walki o prawa. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Barbara Faron, autorka książek o historii Krakowa, która podejmie temat krakowskich wiedźm, a także przybliży historię prześladowań kobiet oskarżanych o czary. Dyskusja będzie dotyczyła nie tylko symbolicznej dyskryminacji, ale także fizycznej przemocy wobec kobiet na przestrzeni wieków.

Równość społeczna – temat niezmiennie aktualny

Festiwal Równości, który stał się wydarzeniem cyklicznym, nie skupia się wyłącznie na prawach kobiet. Jednym z tematów będą prawa osób z niepełnosprawnościami, a także przemoc – zarówno fizyczna, jak i psychiczna, ekonomiczna czy symboliczna – z którą mierzą się różne grupy społeczne.

Kultura ma niestety to do siebie, że buduje normy, które zawsze będą miały coś, co jest poza normą albo kogoś, kto jest poza normą. W związku z tym, im dłużej się dyskutuje, tym więcej osób, nawet nieprzekonanych, w pewnym momencie staje i zaczyna widzieć, że coś jest nie tak, że warto jednak się zastanowić - mówiła w audycji "Przed hejnałem" prof. Joanna Hańderek

Warsztaty z komunikacji bez przemocy

Jednym z centralnych punktów programu festiwalu będą warsztaty z komunikacji bez przemocy, prowadzone przez Agatę Olszak-Szymulę, specjalistkę od metody Nonviolent Communication (NVC). Warsztaty te mają na celu nauczenie uczestników, jak unikać przemocy w języku, który często jest uznawany za normę, ale w rzeczywistości bywa krzywdzący.

Jednym z najprostszych przykładów, który często pojawia się w relacjach pracownik i szef, to zdanie: "To jest super, ale...". Najprostsza rzecz w komunikacji. Ale zaneguje wszystko. Jeśli osoba, która słyszy na początku komplement, usłyszy później "ale", to zapamiętuje negatywną informację, która się pojawia po tym "ale". Ale unieważnia wszystko, co powiedziane wcześniej - mówi Dorota Halberda

Plakat promujący V Festiwal Równości

Plakat promujący V Festiwal Równości

Zmiana sposobu myślenia

Organizatorzy zwracają uwagę, że celem festiwalu jest również dotarcie do osób, które niekoniecznie interesują się tematyką równości. Choć na wydarzeniu pojawia się wiele osób już zaangażowanych w działania na rzecz równości, to formuła festiwalu ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona. Zdarza się, że uczestnicy, którzy początkowo są sceptyczni wobec omawianych tematów, po festiwalu zmieniają swoje podejście i zaczynają działać aktywistycznie. Prof. Hańderek podkreśla, że takie zmiany w myśleniu są kluczowe w czasach, gdy obojętność i bierność mogą być niebezpieczne, zwłaszcza w obliczu globalnych wyzwań, takich jak kryzys klimatyczny.

Wystawy i działania artystyczne

Festiwal Równości to nie tylko dyskusje i warsztaty, ale także działania artystyczne. W ramach festiwalu odbędzie się wystawa „Freedom in the XXI century”, która skupia się na estońskiej sztuce współczesnej i promuje wartości takie jak wolność, równość i szacunek. To odważne przesłanie, które wiernie ilustruje istotę i siłę kultury tego narodu. Wystawa organizowana jest we współpracy z Konsulatem Estonii w Krakowie.

Cały program festiwal dostępny jest [TUTAJ]

(Cała rozmowa do posłuchania)

Tematy:
Autor:
Sylwia Paszkowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię