- W czasie próby przebicia się do Grudziądza, całkowicie rozbity zostaje 18 Pułk Ułanów, który pierwszego dnia wojny wsławił się brawurową szarżą pod Krojantami.
- Do ostrzału Westerplatte, oprócz pancernika "Schleswig-Hollstein", Niemcy wprowadzają także dwa torpedowce, które mają nękać obrońców od strony morza. Jednak ich niecelny ogień powoduje więcej zamieszania wśród atakujących, niż w samej placówce.
- W stolicy rozpoczyna sie ewakuacja centralnych urzędów i instytucji państwowych oraz rezerw złota Banku Polskiego
- Dla osłony przepraw przez Wisłę marszałek Rydz-Śmigły tworzy armię "Lublin" pod dowództwem gen. Tadeusza Piskora.
- Oddziały Wehrmachtu wkraczają do Grudziądza, Ciechanowa, Katowic i Żywca.
- 10 Dywizja Piechoty obsadza linie obronne nad Wartą w okolicach Sieradza. Niestety, na skutek bałaganu czyni to o dzień za późno, umożliwiając Niemcom uchwycenie przyczółków na rzece. To z kolei otwiera im drogę na Łódź.
- Na lewym skrzydle Armii "Łódź" trwa bitwa pod Borową Górą. 2 Pułk Piechoty Legionów oraz oddziały Grupy Operacyjnej "Piotrków" bronią linii Bełchatów-Piotrków Trybunalski, skutecznie blokując postępy niemieckich 1 i 4 Dywizji Pancernej.
- Samoloty Brygady Bombowej pięciokrotnie podrywają się w powietrze przeciwko niemieckim jednostkom pancernym i zmotoryzowanym w rejonie Wielunia, Radomska i Ciechanowa. Jest to najbardziej pracowity dzień kampanii wrześniowej w Brygadzie, której bombowce nie mające osłony myśliwskiej, tracą w czasie tych nalotów 11 samolotów.
- Po raz kolejny kontratakują także oddziały 10. Brygady płk Maczka, Tym razem uderzają pod Kasiną Wielką i odrzucają 4-tą Dywizję Lekką Wehrmachtu aż do Mszany. Natarcie niemieckie zostaje całkowicie zastopowane aż do następnego dnia.
4 września - Paryż. Francuski Komunikat Wojskowy nr 1 brzmi: "Siły lądowe, morskie i powietrzne Francji rozpoczęły operacje wojenne."
4 września - Berlin. Komunikat Niemieckiego Biura Informacji brzmi: "Do godziny 22.00, na froncie zachodnim, nie oddano ani jednego strzału...."