O wydarzeniu opowiadali podczas rozmowy z Pawłem Sołtysikiem:
- Dyrektor Piotr Gąsienica - Dyrektor Festiwalu, Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
- Józef Broda - Od pierwszej edycji festiwalu gospodarz i reżyser koncertów, multiinstrumentalista, budowniczy instrumentów ludowych, pedagog
- Krzysztof Trebunia- Tutka -muzyk i architekt, założyciel i lider zespołu Trebunie-Tutki
Podczas siedmiu dni festiwalowych, dzieci razem mieszają, występują i poznają nieznane dotąd miejsca. Przygotowują wspólny program na koncert finałowy, łącząc elementy kultur i obyczajów różnych narodów, co owocuje powstaniem nowej jakości.
Główną zasadą festiwalu jest "uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego.
Uczestnicy festiwalu (6 polskich i 6 zagranicznych zespołów) łączeni są w pary kamrackie, które wspólnie biorą udział w koncertach i imprezach towarzyszących. Każda para zespołów ma swój "dzień narodowy”, w którym mają możliwość prezentacji kultury swojego kraju oraz regionu.
W ramach festiwalu organizowane są ogólnopolskie warsztaty dla instruktorów prowadzących dziecięce zespoły regionalne, a także liczne działania towarzyszące skierowane do publiczności: wystawy, konkursy, tematyczne warsztaty plastyczne.
Nieodłącznym elementem festiwalu jest barwny, pełen radości korowód, który wyrusza z Rynku i przejeżdża ulicami miasta. O godzinie 17:00 rozpoczyna się koncert inauguracyjny, prowadzony przez Józefa Brodę oraz Krzysztofa Trebunię-Tutka.
W ciągu tygodnia festiwalowego dla każdej pary kamrackiej przewidziany jest jeden "dzień narodowy", podczas którego zespoły prezentują swoje programy. Najważniejszym punktem festiwalu jest koncert finałowy, na który Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ zaprasza 29 lipca o godz. 17:00 do Amfiteatru Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu.
Dla najmłodszych uczestników przygotowane są warsztaty artystyczne, które odbywać będą się w dni narodowe od 24 do 28 lipca.
Dla miłośników fotografii, festiwal oferuje sentymentalną podróż przez "Pejzaże Emocji. Barwną Historię Dzieci Gór", czyli wystawę fotografii autorstwa Piotra Droździka, którą podziwiać można na płycie Rynku oraz w Parku Strzeleckim.