- W Borach Tucholskich, oddziały pancerne XIX Korpusu, pod dowództwem gen. Heinza Guderiana spotykają się z wysuniętymi oddziałami XXI Korpusu gen. von Falkenhorsta. Polski korytarz zostaje w ten sposób odcięty od reszty kraju, a wraz z nim część Armii "Pomorze".

- O 7.00 w rejon Helu podchodzą dwa niemieckie niszczyciele. Wymiana ognia z polską baterią cyplową, niszczycielem "Wicher" i stawiaczem min "Gryf", kończy się uszkodzeniami po obu stronach - niemieckie jednostki wycofują się. Niestety - wczesnym popołudniem - nad Helem pojawiają się bombowce nurkujące, które topią obydwa nasze największe okręty. Wraz z nimi zniszczony zostaje trałowiec "Mewa" i kanonierka "Generał Haller". W ten sposób polska flota nawodna na Bałtyku przestaje praktycznie istnieć.

- W Bydgoszczy dochodzi do walk z niemieckimi dywersantami i bojówkarzami, czyli z tak zwaną "V kolumną". Propaganda III Rzeszy nada tym wydarzeniom miano "krwawej niedzieli", a po zajęciu miasta starcia te będą stanowić dla Niemców pretekst do brutalnych represji wobec mieszkańców.

- Trzeci dzień broni się załoga Westerplatte. Niemcy zaczynają zastanawiać się nad zmianą taktyki w walkach z placówką.

- Oddziały 2 Pułku Piechoty Legionów bronią pozycji pod Borową Górą uniemożliwiając dywizjom pancernym Wehrmachtu szybki marsz w kierunku Piotrkowa.Trybunalskiego.

- Po zniszczeniu, pod Janowem, 7 Dywizji Piechoty powstaje poważna luka w linii frontu, pomiędzy armiami "Łódź" i "Kraków" - a polskie oddziały rozpoczynają odwrót z Górnego Śląska. Niemcy zajmują Częstochowę i Radomsko.

- Kończą się walki obronne w fortach pod Węgierską Górką. Załogi bunkrów wycofują się w kierunku Żywca i Andrychowa.

- O 13.00 Niemcy wkraczają do Suchej Beskidzkiej. Dalszy postęp Wehrmachtu w tej częsci frontu powstrzymuje 10. Brygada Pancerno-Motorowa, która przeprowadza skuteczne kontrataki na niemieckie siły pod Suchą i Lubniem. Dzięki umiejętnym manewrom, oddziały pułkownika Maczka, stawiają skuteczny opór pięciokrotnie większym siłom wroga na południowym podejściu do Krakowa.

- Minister spraw wojskowych, gen.Tadeusz Kasprzycki mianuje gen. Waleriana Czumę dowódcą obrony Warszawy. Jednocześnie prezydent miasta - Stefan Starzyński - zostaje mianowany komisarzem cywilnym obrony stolicy.

- O godzinie 11.00 - Anglia, a o 17.00 - Francja - wypowiadają wojnę Niemcom. Na wieść o tym wydarzeniu, pod ich ambasadami w Warszawie, gromadzi się około stu tysięcy mieszkańców , którzy wiwatują na cześć naszych sojuszników. Niestety - entuzjazm miał okazać się przedwczesny.

 

 

Andrzej Kukuczka