Materiały prasowe 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W katastrofie smoleńskiej zginęło 6 kluczowych generałów Wojska Polskiego, co kapitan Zbigniew Czapik określa jako stratę ogromną i trudną do uzupełnienia
- Czas szkolenia kadry oficerskiej
Proces dojścia do stopnia generała trwa około 15 lat. Wiąże się to z wieloetapowym szkoleniem i zdobywaniem doświadczenia bojowego oraz dowódczego.
- Upamiętnienie ofiar katastrofy
Wojsko Polskie organizuje honorowe posterunki i składa wieńce na grobach poległych dowódców. Ważnym elementem upamiętnienia jest też coroczna pielgrzymka wojskowa z Krakowa do Częstochowy.
Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa trwa 27 dni i pozwala na podstawowe przygotowanie wojskowe. Rocznie w Polsce szkoli się w ten sposób od 30 do 40 tysięcy osób.
- Obowiązkowa służba wojskowa
Kapitan Czapik uważa, że współczesne pokolenie młodych Polaków źle przyjęłoby powrót obowiązkowej służby wojskowej. Podkreśla znaczenie edukacji patriotycznej oraz dobrowolnych programów szkoleniowych.
Posłuchaj całej rozmowy Jacka Bańki z kapitanem Zbigniewem Czapikiem.
W katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginęło sześciu ważnych generałów Wojska Polskiego, wciąż odczuwalny jest brak doświadczonej kadry oficerskiej. Kapitan Zbigniew Czapik podkreśla znaczenie tej straty:
Dowódca wojsk specjalnych, dowódca operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, dowódca wojsk lądowych – to były naprawdę szczególnie ważne postacie dla Wojska Polskiego.
15 lat do generała
Czapik tłumaczy, że szkolenie oficera, zwłaszcza generała, trwa latami:
Żeby zostać generałem, trzeba najpierw zostać oficerem. Szkolenie na pierwszy stopień oficerski podporucznika trwa pięć lat. Szkoły wojskowe to pięć lat. Zostajemy mianowani na stopień podporucznika, z reguły jest to dowódca plutonu. I musimy zdobywać doświadczenie. Zgodnie z ustawą o obronie ojczyzny, awans na oficera młodszego jest możliwy co dwa lata - dwa lata porucznik, dwa lata kapitan. Później wchodzimy w korpus oficerów starszych. Okres mianowania na stopień oficera starszego trwa kolejne trzy lata. Dalej: major, podpułkownik, pułkownik, w sumie 10 lat. Wszystko zależy od etatów, doświadczenia. Żeby zostać generałem, tak podejrzewam, potrzeba 15 lat.
A rezerwiści? Ich szkolenie jest intensywne, ale krótkie.
Szkolenie trwające 27 dni obejmuje praktycznie wszystko: mamy szkolenie strzeleckie, taktykę, surwiwal, bardzo ważne w dzisiejszych czasach, oraz szkolenie medyczne
– wylicza kapitan.
Czapik sceptycznie odnosi się do pomysłu powrotu obowiązkowej służby wojskowej, wskazując na postawy współczesnej młodzieży:
Powiedzmy sobie szczerze, jak była obowiązkowa zasadnicza służba wojskowa, ludzie po prostu uchylali się od służby. Teraz, gdybyśmy ją nagle ogłosili, byłby chaos, panika.
Pięć uczelni wojskowych
W Polsce jest pięć uczelni wojskowych - Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Akademia Sztuki Wojennej, Wojskowa Akademia Techniczna, Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni i Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie. Uczą się tam nie tylko żołnierze na studiach magisterskich, szkoły organizują również kursy dla środowiska cywilnego, byłych żołnierzy i oczywiście dla żołnierzy zawodowych (trwa rok).
Nasz gość opowiadał o programie „Trenuj z Wojskiem”, który jest realizowany również w Małopolsce - na terenie 6. Brygady Powietrzno-Desantowej oraz 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej (najbliższy kurs rozpoczyna się 5 maja).
To zajęcia ośmiogodzinne dla osób w wieku od 15 do 65 lat. Jeżeli osoba jest niepełnoletnia, musi mieć zgodę rodziców bądź opiekunów prawnych. Oczywiście szkolenie do niczego nie zobowiązuje, nie składamy przysięgi wojskowej, nie stajemy się żołnierzami. Mamy możliwość zapoznania się ze strukturą jednostki, ale również z posługiwaniem się bronią, elementami surwiwalu, walki wręcz, taktyki.
Wojsko nie zapomina o poległych w katastrofie smoleńskiej żołnierzach - organizuje uroczystości, wystawia posterunki honorowe.
W Krakowie mamy dziewięć posterunków honorowych, między innymi na Cmentarzu Rakowickim, Salwatorze, Bielanach oraz oczywiście na Wawelu
- dodaje kapitan.