Na południowo-zachodnim odcinku frontu, już około 4:35 pierwsze Stukasy pojawiają się nad Wieluniem. W czasie trzech nalotów na miasto, w którym nie ma celów wojskowych, spada 75 ton bomb, niszcząc: centrum, szpital, kościół, klasztor i zabijając 1200-stu mieszkańców.
- O 4:45 pancernik "Schleswig-Hollstein" rozpoczyna ostrzał Westerplatte. Równocześnie oddziały Policji Porządkowej i SS atakują budynek Poczty Polskiej w Gdańsku. Obrona placówki będzie trwała 14 godzin.
- Również o 4:45 elitarny pułk SS Leibstandarte, przekracza rzekę Prosna, kierując się na Wieruszów.
- Dwie godziny później w rejonie Kłobucka k/Częstochowy rozpoczyna się bitwa pod Mokrą gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii przez cały dzień powstrzymuje niemiecką 4-tą Dyw. Pancerną. Straty zadane przez polskich żołnierzy wyłączą tę jednostkę z walki na dwa dni.
- Niemiecka 3 Armia z Prus Wschodnich, siłami dwóch korpusów uderza na Mławę. Mimo wsparcia broni pancernej, Niemcom nie udaje się przełamać polskich pozycji. Wszystkie ataki przeprowadzone pierwszego dnia, zostają odparte
- Pod Krojantami, 18 Pułk Ułanów Pomorskich rozbija tyły i tabory niemieckiej 2 Dywizji Zmotoryzowanej. Polaków zatrzymuje dopiero ogień karabinów maszynowych z transporterów opancerzonych. To wydarzenie daje początek niesławnej legendzie o rzekomych polskich atakach "z szablami na czołgi".
- Na Śląsk uderza 5 Dywizja Pancerna. Około 5.30, przekracza granicę i niemal z marszu zajmuje Rybnik. Dopiero pod wieczór, w rejonie Pszczyny, Niemcy zostają zatrzymani przez 6 Dywizję Piechoty.
- Na południowej granicy, walki rozpoczynają się o 4.30. 7 Bawarska Dywizja Piechoty atakuje polskie pozycje w rejonie Milówki, a korpus pancerny gen. von Kleista rusza ze Słowacji w kierunku Chabówki i Nowego Targu. Nieco bardziej na wschód od sił niemieckich, na teren Rzeczpospolitej wkracza słowacki korpus armijny w składzie trzech dywizji piechoty i jednego zgrupowania zmotoryzowanego oraz około 90 samolotów.
- Przed szóstą rano, Luftwaffe traci swoje pierwsze samoloty w tej wojnie. Miano pierwszego Polaka, który zestrzelił niemiecką maszynę przypada pilotowi z krakowskich Rakowic, ppor. Władysławowi Gnysiowi. Tego pierwszego dnia swoje zestrzelenia uzyskują także m.in.: Stanisław Skalski i Marian Pisarek. Wszyscy trzej będą potem służyć w polskich dywizjonach w Wielkiej Brytanii. Natomiast pierwszym polskim lotnikiem, który zginął we wrześniu, był dowódca porucznika Gnysia - kapitan pilot Mieczysław Medwecki. Stało się to tuż przed tym gdy jego podwładny zaliczył swoje wspomniane pierwsze zestrzelenie. Niemieckie bombowce atakują cały obszar Polski - od Helu, aż po Kraków. Nad Warszawą Luftwaffe traci 14 samolotów.
- Mimo że na całej długości granicy polsko-niemieckiej od świtu trwają zacięte walki - przez pierwsze 48 godzin, cenzura w III Rzeszy zabrania mediom używania słowa "wojna". Zaleca się prezentowanie stanowiska iż jest to jedynie odpowiedź na polskie ataki.
- Od samego początku wojny Niemcy dokonują egzekucji ludności cywilnej. Tylko tego pierwszego dnia ginie w ten sposób prawie 140 osób.