Koniec konsultacji z władzami województwa to początek drogi do przyjęcia uchwał antysmogowych w pięciu, a może sześciu małopolskich gminach.
- Kluczem jest to, aby we wszystkich przepisy były takie same. Po pierwsze po to, aby nikt nie kwestionował ich od strony prawnej, a po drugie musimy być zgodni z obowiązującym prawem. I tym lokalnym, bo mamy granice pewnych działań wytyczone uchwałą antysmogową dla Małopolski, mamy także program ochrony powietrza, który nakreśla pewne terminy działań, ale mamy przede wszystkim dokumenty strategiczne państwa - mówi wicemarszałek województwa, Tomasz Urynowicz. A te przewidują odejście od ogrzewania węglem w 2030 roku. O takim terminie mówi też przedstawiony dzisiaj projekt.
Ale już wcześniej, bo od przyszłego roku, obowiązywałby zakaz instalowania nowych pieców na węgiel. To nie wszystko, przepisy dotyczyłyby też kominków: do 2023 roku musiałyby spełniać normy ekoprojektu, ale później dodatkowo być wyposażone w zamkniętą komorę spalania i regulację temperatury w pomieszczeniu. Także w 2023 roku nie można byłoby już używać kotłów na biomasę poniżej trzeciej klasy. Kotły trzeciej i czwartej klasy mogłyby działać do końca 2026 roku. Akurat ten zapis nie wszystkim się podoba.
- Jesteśmy "za", natomiast jest jeden termin, który dla nas jest zbyt długi, chodzi o klasę trzecią - mówi Tomasz Ożóg, zastępca burmistrza Skawiny. Władze gminy chciałyby, aby kotły na biomasę trzeciej klasy nie mogły działać już w roku 2023.
Z kolei Oświęcim zakładał, że całkowity zakaz palenia węglem zacznie obowiązywać dwa lata później. - My jesteśmy skłonni zmienić tę datę - mówi prezydent miasta Janusz Chwierut.
Do pięciu gmin, które chcą przyjęcia uchwały antysmogowej, dołączają Krzeszowice. Jest jednak jedno "ale". - Brakuje nam programu osłonowego - mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.
Pozostałe gminy: Tarnów, Oświęcim, Skawina, Rabka i Zabierzów - zamierzają zgodnie z zaproponowanym harmonogramem przeprowadzić głosowania najpóźniej w maju.
Wicemarszałek województwa podkreśla, że liczy się teraz czas. - My chcielibyśmy, żeby pewne przepisy zostały wprowadzone już od 1 stycznia przyszłego roku, dlatego nie chcemy wydłużać procesu przyjmowania dokumentów - mówi Urynowicz.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gminy przegłosują uchwały kierunkowe, zarząd województwa przyjmie projekt jednolitej uchwały antysmogowej dla poszczególnych gmin i w czerwcu odbędą się konsultacje społeczne. W sierpniu przepisy miałby przyjąć małopolski sejmik.
Wtedy już od pierwszego stycznia przyszłego roku na terenie tych gmin obowiązywałby zakaz instalowania nowych pieców na węgiel, a od 2030 roku zakaz korzystania z już działających takich pieców.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Jakub Zastawniak/ko