Jak wynika z informacji Centralnego Ośrodka Koordynującego, w Małopolsce w 2021 audyt wykazał nieprawidłowości w sześciu pracowniach realizujących program profilaktyki raka piersi: w Centrum Medycznym Ujastek w Krakowie, Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II W Nowym Targu, Zespole Opieki Zdrowotnej w Suchej Beskidzkiej, Zakładzie Rentgena i USG – Wyrobek w Krakowie, Pracowni RTG i USG Stanisław Korpacki w Gorlicach i w Centermed w Tarnowie. Negatywny wynik kontroli skutkuje utratą kontraktu z NFZ.

"To skandal. Kontrolowane pracownie mają prawo wybrać zdjęcia do audytu, wiedzą, co jest ocenianie. Takie wyniki kontroli oznaczają albo całkowitą amatorszczyznę w tych placówkach, albo sabotaż. Nie mam pojęcia. Kryteria oceny przecież są proste, np. czy na zdjęciu widać cały sutek, czy nie, czy pierś jest właściwie ułożona do badania. Tu chodzi o +bylejactwo+, a nie o sprzęt" – powiedziała PAP anonimowo osoba związana z audytem.

Audyt na podstawie zdjęć mammograficznych zleca Ministerstwo Zdrowia Narodowemu Instytutowi Onkologii w Warszawie w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. Kontrolę prowadzą niezależni, doświadczeni lekarze radiolodzy, wytypowani przez krajowego konsultanta w dziedzinie radiologii i diagnostyki obrazowej.

"Każdy realizator programu profilaktyki raka piersi jest zobowiązany do przejścia audytu klinicznego zdjęć mammograficznych, przeprowadzanego nie rzadziej niż raz na 24 miesiące. Jest to jeden z wymaganych warunków realizacji programu profilaktyki raka piersi na etapie podstawowym w pracowni stacjonarnej i wynika to z konieczności uzyskania jak najlepszej jakości wyników badań, z których korzystają kobiety w ramach programu" – przekazała we wtorek PAP rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ Aleksandra Kwiecień.

Poinformowała też, że w Małopolsce działa 29 pracowni, które nadal realizują program. Badania realizują również cztery mammobusy. W styczniu odbyło się 80 postojów. "Ze statystyk wynika, że w Małopolsce ponad połowa kobiet korzysta z badań w mammobusie" – zauważyła Aleksandra Kwiecień.

W ubiegłym roku z programu w Małopolsce skorzystały 78 843 kobiety, w tym pracowniach stacjonarnych 36 532, a w pracowniach mobilnych 42 311. W ubiegłym roku mammobusy w Małopolsce miały 1031 wyjazdów.

Informacje o negatywnym wyniku audytu w sześciu małopolskich pracowniach przekazała wcześniej, we wtorek, krakowska "Gazeta Wyborcza".