- A
- A
- A
Zielono mi: Jak odróżnić amarylis od zwartnicy?
Imponujące wielkością, egzotyczne kwiaty, kwitną w naszych domach w zimowe, szare dni. Czy wiecie jednak jak rozróżnić amarylis (Amaryllis belladonna) od zwartnicy (Hippeastrum), bo to dwie bardzo podobne, ale jednak różne rośliny cebulowe. Obie mają bardzo podobne kwiaty, tworzą organ zapasowy (cebulę) i przechodzą okres spoczynku.Między nimi są jednak zasadnicze różnice:
- hipeastrum pochodzi z Ameryki Południowej, a amarylis z Afryki Południowej.
- kwiaty amarylisa są mniejsze, ale za to jest ich więcej na pędzie kwiatostanowym (do 12). Kwiaty hipeastrum są znacznie większe, ale na pędzie kwiatostanowym jest ich nie więcej niż 4-5.
- łodyga hipeastrum jest pusta w środku, natomiast u amarylisa – pełna.
- Cebule zwartnicy są zazwyczaj większe, bardziej okrągłe, pokryte najczęściej brązową łuską. Cebule amarylisa są bardziej wydłużone, często złączone piętkami po dwie, okryte jasną łuską.
- liście hipeastrum są bardziej mięsiste, wyraźnie widać, że wyrastają bezpośrednio z cebuli. Liście amarylisa są cieńsze i dłuższe, obejmując się nasadami tworzą jakby łodygę.
- po posadzeniu do podłoża z cebuli hipeastrum najpierw wyrasta pęd kwiatostanowy, a potem liście. Z cebuli amarylisa na początku wyrastają liście, a dopiero po dłuższym czasie kwiatostan.
Te cebule, które zazwyczaj kupujemy zimą i cieszą nas swoimi kwiatami to zazwyczaj hipeastrum. Wykształca kwiaty o imponującej wielkości – osiągające nawet 20 cm średnicy. Ich barwy są bardzo zróżnicowane: od czystej bieli, poprzez różowy i czerwony do ciemnego bordo z domieszkami zieleni. Główną porą sadzenia cebul hipeastrum jest okres od października do kwietnia. Można je sadzić w doniczce o przekroju tylko nieznacznie większym od przekroju cebuli, należy jednak zwrócić uwagę na to, by nie dotykała ścianek doniczki i by jej około 1/3 wystawała z doniczki.
Początkowo roślinę należy podlewać oszczędnie, nie częściej niż raz na 4 dni. Intensywność nawadniania trzeba zwiększać wraz ze wzrostem rośliny. W okresie wykształcania kwiatów wskazane jest również nawożenie i dobre nasłonecznienie. Temperatura w pomieszczeniu podczas kwitnienia nie powinna jednak przekraczać 18°C. Przekwitłe kwiaty systematycznie należy usuwać, aby roślina nie zużywała niepotrzebnie energii na wytwarzanie nasion. Ze względu na okres spoczynku, którego roślina potrzebuje do prawidłowego rozwoju przestajemy podlewać dwa miesiące po kwitnieniu. Gdy liście zżółkną i zaschną należy doniczkę z cebulą przenieść do chłodnego, suchego i ciemnego miejsca, na okres minimum 8-10 tygodni. Potem będzie już łatwo sterować terminem kwitnienia – na 6 do 8 tygodni przed planowanym kwitnieniem należy roślinę przesadzić do świeżej ziemi i przenieść z powrotem do jasnego i ciepłego pomieszczenia.
Barbara Błaszczyk
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:08
Rodzinę z Tarnowa uratował czujnik czadu. Stężenie było bardzo duże
-
20:00
Cavaliada: Niemiec Lahde wygrał GP Krakowa i klasyfikację generalną
-
18:25
Są ostrzeżenia przed marznącymi opadami. Dotyczą też Małopolski
-
17:05
Lista Niezapomnianych Przebojów nr 1556 z 23.02.2025
-
17:01
Rusza rozbudowa Zakopianki w Libertowie. Światła zastąpi tunel
-
16:30
Interesuje mnie opowiadanie historii z perspektywy robaczka - Jacek Świdziński o sztuce komiksu
-
16:26
KOMIKS | "Brzask" Jacka Świdzińskiego
-
15:52
Las kupię! Nadleśnictwa ruszają na zakupy
-
15:27
„Cały ten świat ma dzikość w sercu i szaleństwo na twarzy”. Jak David Lynch przekracza granice
-
10:00
"Dzikość serca" czyli pokręcony świat Davida Lyncha
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze