1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Tak, jestem za przywróceniem 40-procentowej stawki PIT dla osób o najwyższych dochodach. Osoby zamożne powinny płacić wyższe podatki. Chcemy odwrócić reformę podatkową rządu PIS, sprzeczną z interesami Polski solidarnej. Jednocześnie chcemy zwolnić z podatku PIT dochody do 21 tys. zł rocznie. Dochód uzyskiwany z płacy minimalnej powinien być zwolniony z podatku.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Podwyższenie wieku emerytalnego nie zostało zaakceptowane przez społeczeństwo. Trzeba to naprawić – to pracownicy powinni mieć prawo decydowania- po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy- kiedy przejdą na emeryturę. Proponowany przez Zjednoczona Lewicę staż pracy to 40 lat w przypadku mężczyzn i 35 lat w przypadku kobiet.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Służba zdrowia powinna przejść gruntowną reformę. Po pierwsze należy zwiększyć nakłady do 7,5%  PKB, po drugie – znieść limity- kryterium do rozpoczęcia leczenia powinno być wskazanie medyczne i najlepsza wiedza lekarska, a nie limity! Kolejna ważna propozycja to darmowe leki dla seniorów oraz legalizacja medycznej marihuany i oleju konopnego w leczeniu wielu chorób. Należy kierować się najnowszą wiedzą medyczną w tym zakresie, a nie uprzedzeniami

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Tak, aby pogłębić integrację gospodarczą z UE, co z kolei daje najlepszą gwarancję bezpieczeństwa. Oczywiście, przystąpienie do strefy EURO powinno nastąpić w momencie korzystnym z punktu widzenia interesów naszego państwa i korzyści płynących dla jego obywateli.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Tak, należy pomóc osobom uciekającym przed wojną i prześladowaniami politycznymi. Nie możemy tak szybko zapominać naszej własnej historii. Aby jednak proces przyjmowania uchodźców przebiegał bez zakłóceń i był bezpieczny dla naszych obywateli bardzo ważne jest sprawne działanie służb antyterrorystycznych.

Pamiętajmy, że przyjmując uchodźców musimy zadbać o bezpieczeństwo oraz o szybką integrację społeczną.

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Nie, należy zachować obecnie obowiązującą ustawę z możliwością jej  liberalizacji w przyszłości, muszą być uwzględnione sytuacje, w których aborcja jest dozwolona. Jeśli chodzi o in vitro –powinno być legalne, więcej - to państwo polskie powinno wspierać finansowo osoby niezamożne, a chcące skorzystać z metody in vitro. Prawo do posiadania dzieci jest przynależne wszystkim ludziom, niezależnie od stopnia zamożności.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Tak, należy uchwalić ustawę o związkach partnerskich.  Zadaniem państwa jest tworzenie warunków i powoływanie takich instytucji, które ułatwiają obywatelom realizację pragnień i aspiracji. Związki partnerskie są legalne w większości państw UE, w naszej części Europy zostały już zalegalizowane  w Czechach, Estonii, Chorwacji i Słowenii.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. Tak, to był zły pomysł. Proponujemy powrót o ośmioklasowej szkoły podstawowej. Podkreślić należy, że gimnazja przyczyniają się do kumulacji problemów wychowawczych. Jednocześnie opowiadamy się za 12-letnim okresem edukacji szkolnej, co stanowi gwarancję zatrudnienia dla nauczycieli. Zmiana systemu powinna odbywać się z porozumieniu z samorządowcami.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. O posłaniu dziecka do szkoły powinny decydować fakultatywne konsultacje psychologiczne. Szkoły i program nauczania powinny być dostosowane do potrzeb sześciolatków.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. Nie, większość osób korzysta z telewizji satelitarnej,  gdzie jest ustalony miesięczny abonament. Korzystanie z programów telewizji publicznej nie powinno być   obligatoryjne. Czy każdy odbiorca telewizji satelitarnej ma obowiązek oglądać i płacić za programy tv publicznej? Można je przecież kodować.