Delegat KEP do spraw młodzieży bp. Henryk Tomasik podkreślił, że tytuł książki jest trochę podchwytliwy, ale ma zachęcić do zainteresowania się tą publikacją. Jak mówił, to niezbędnik, który zwraca uwagę na to, żeby zabrać ze sobą na ŚDM "wiarę, entuzjazm, otwartość, doświadczenie wspólnoty i gotowość do podejmowania zadań".

Bp zaznaczył, że Światowe Dni Młodzieży są niezwykle ważnym wydarzeniem w życiu Kościoła. "Są wielkim doświadczeniem wiary, doświadczeniem Kościoła Powszechnego. Na Światowe Dni Młodzieży patrzymy w różny sposób. Inaczej patrzy teolog, duszpasterz, a troszkę inaczej młodzież" - podkreślił hierarcha.

Dodał, że księża są zaangażowani w sprawy organizacyjne, przygotowanie duchowe, a młodzież patrzy całościowo, ale także na swój sposób.

Bp Tomasik zauważył, że publikacja powstała z doświadczenia młodych osób, które uczestniczyły w Światowych Dniach Młodzieży. Poinformował, że koncepcja publikacji jest autorstwa młodych osób: Karoliny Sarniewicz i Anny Salawy, które były i są zaangażowane w przygotowanie ŚDM.

"Autorki pokazują panoramę różnych przeżyć od teologii, duszpasterstwa, problemów Kościoła, aż po bardzo pogodne ujęcie wydarzeń, które towarzyszyły ŚDM. Zawarte jest w niej bogactwo spojrzenia, bogactwo tematów, pokazuje wielką wrażliwość osób, które uczestniczyły w ŚDM" - podkreślił biskup.

Zaznaczył, że sam tytuł to nawiązanie do apelu papieża Franciszka, aby młodzi ludzie wyszli ze swoja wiarą na ulice i aby "robili raban tzn. żeby byli widoczni ze swoja wiarą". Jest to zachęta, jak zaznaczył bp Tomasik, do tego, aby młodzi ludzie, którzy poznają tę książkę "wyznawali swoja wiarę odważnie na ulicy, na zewnątrz".

Karolina Sarniewicz podkreśliła, że celem publikacji jest pokazanie, że ŚDM "to nie jest tylko impreza masowa, gdzie bawią się młodzi ludzie, albo z jakiegoś dziwnego powodu przyjeżdżają, żeby spotkać się z papieżem, ale że jest to wydarzenie z dużym przesłaniem".

Jak powiedziała dla niej było to pokazanie, jak widzi swoje chrześcijaństwo. "Ludzie, którzy opowiadali mi różne historie na przykładach różnorodnych, mówili dosłownie o tym samym" - podkreśliła.

"Chrześcijanin to nie jest męczennik, który siedzi i biczuje się, idąc po Krakowskim Przedmieściu przed kościołem św, Anny, tylko cieszy się z tego, że jest chrześcijaninem" - powiedziała Sarniewicz.

Dodała, że zawarte są w niej świadectwa uczestników ŚDM od 30 lat, czyli od samego ich początku. "Jest to niewątpliwie niezbędnik duchowy, mówiący o tym, co trzeba wiedzieć, czego się spodziewać w sensie przeżyć duchowych, a nie materialnych" - podkreśliła.

Sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński podkreślił, że ŚDM są centralnym punktem pielgrzymki ojca świętego Franciszka. Jak dodał, publikacja znakomicie "wpisuje się w posługę papieża Franciszka".

 

Radio Kraków oficjalnym partnerem medialnym ŚDM 2016:

 

(PAP/jp)