Grupa działała na terenie czterech województw: małopolskiego, mazowieckiego, lubuskiego i wielkopolskiego. W akcji uczestniczyło 115 funkcjonariuszy i pracowników, którzy przeszukali 50 miejsc, przesłuchali w sprawie 18 świadków oraz zabezpieczyli ponad pół miliona złotych w gotówce.
Śledztwo dotyczy działalności około 90 firm. Z ustaleń służb wynika, że zatrzymani wyłudzać podatek VAT. Proceder polegał na sprowadzaniu towarów z Chin, a następnie wystawianiu nieprawdziwych faktur i fałszywych dokumentów, które miały świadczyć, że sprowadzony towar był sprzedawany do innych krajów Unii Europejskiej, co pozwalało na unikaniu płacenia należnego podatku VAT.
38 mln niezapłaconego VAT-u
Działanie we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych OLAF ujawniło, że w ramach procederu prowadzonego w latach 2021-2024 wystawiono nierzetelne, stwierdzające nieprawdę faktury VAT, o wartości ponad 186 mln zł, a to doprowadziło do uszczuplenia majątku państwa o ponad 38 mln złotych należności z podatku VAT.
Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, fałszowania dokumentów i dokonywania oszustw podatkowych. Śledczy zarzucają im także to, że ukrywali pochodzenie pieniędzy, które następnie trafiały do firm powiązanych z grupą przestępczą.
Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.