Były wojewoda małopolski Józef Pilch wraca do polityki
Wystartuje w wyborach do sejmiku z listy Trzeciej Drogi.
Pilch, po tym jak przestał być wojewodą, na ponad sześć lat zniknął z życia publicznego. W tym czasie Prawo i Sprawiedliwość zamienił na Polskie Stronnictwo Ludowe:
Zająłem się rodziną, zająłem się pracą, dzisiaj postanowiłem spróbować jeszcze raz. Oczywiście mam wielu przyjaciół, kolegów w tamtej partii, ale bliżej mi jest w tej chwili do Polskiego Stronnictwa Ludowego i do tych ludzi, których cenię, szanuję i lubię, którzy, jak myślę, mnie też lubią i szanują więc dlatego postanowiłem do nich dojść
Na liście Trzeciej Drogi do sejmiku województwa znaleźli się też między innymi były poseł Koalicji Obywatelskiej Bogusław Sonik, nowy szef małopolskich lasów Piotr Kempf i były krakowski radny i dyrektor szpitala Żeromskiego Jerzy Friediger.
Do tego dochodzą młodzi działacze PSL-u i Polski 2050, którzy, jak mówią, chcą wnieść do sejmiku powiew świeżości.
Wśród postulatów mają między innymi zwiększenia wiedzy na temat działalności sejmiku i powołanie młodzieżowego sejmiku województwa małopolskiego.
Prawo i Sprawiedliwość prawdopodobnie nie wystawi kandydata na burmistrza Chrzanowa
PiS Poprze Rafała Kosowskiego z komitetu Wspólny Chrzanów. Z analiz i sondaży partii wynikło, że w Chrzanowie i okolicach bardzo trudno byłoby uzyskać poparcie.
Były robione tego typu analizy, aczkolwiek w dalszym ciągu są jeszcze prowadzone jakieś rozmowy. Ostateczna decyzja zapadnie do 14 marca
– mówi Michał Gawroński, pełnomocnik chrzanowskich struktur PiS.
14 marca to ostateczny termin zgłaszana kandydatów.
Plany Krzysztofa Rodaka, kandydata na prezydenta z komitetu Tarnów Na Tak
Najważniejsze obietnice to wsparcie dla przedsiębiorców i rozwój ekonomiczny miasta. Tarnów musi myśleć o tym, jak zatrzymać uciekającą do innych miast młodzież:
Stawiamy na to, aby młodzi tarnowianie mieli w naszym mieście perspektywy. Są takie trzy osie, które dla nas są najważniejsze: pierwsza oś to otwartość na przedsiębiorców, druga oś to aktywna gospodarka mieszkaniowa, trzeci element – musimy być miastem konkurencyjnym.
Komitet "Tarnów na Tak" liczy na to, że oprócz fotela prezydenckiego zdobędzie co najmniej dziesięć mandatów w tarnowskiej radzie miejskiej.
Łukasz Gibała wyjaśnia, czemu nie wziął udziału w debacie prezydenckiej organizowanej przez Super Express i Radio Eska
Otóż powodem było to, że debata odbyła się... w Warszawie. Zdaniem Gibały nie może być tak, że o Krakowie rozmawia się w Warszawie.
Uważamy, że trzeba strzec naszej podmiotowości, dlatego odmówiłem wczoraj i odmówię każdej innej debaty prezydenckiej, która nie będzie miała miejsca w Krakowie
– mówi Gibała.
W warszawskiej debacie o Krakowie wzięli natomiast udział wszyscy pozostali kandydaci.
My oczywiście mamy nadzieję, że Łukasz Gibała weźmie udział w debacie Radia Kraków. Ona na pewno odbędzie się w Krakowie.
Kandydatki partii Razem do rady miasta Krakowa startują z komitetu Łukasza Gibały
Aleksandra Owca i Aleksandra Lewicka zapowiadają starania o udostępnienie ogrodów klasztornych mieszkańcom i turystom.
Jak przekonują, to wspaniałe przestrzenie, które są ukryte za murami klasztornymi i które równocześnie stanowią cenne tereny zielone w mieście, takie jak łąki i parki.
Kandydatki proponują więc pewien układ:
Rozpoczniemy negocjacje nad otwarciem ogrodów klasztornych dla mieszkańców Krakowa, a w zamian miasto dołoży się do utrzymania tych ogrodów i dodatkowo wspólnoty wyznaniowe będą miały przestrzeń do promowania swojej działalności. No i nie ukrywajmy: troszkę ocieplą swój wizerunek
– mówi Aleksandra Lewicka i dodaje, że mimo iż jest to pomysł partii lewicowej, to liczy, że uda się znaleźć wspólny język z organizacjami kościelnymi.
Gdyby się to udało, byłby to pewien ewenement. Działaczki przypomniały, że o udostępnieniu ogrodów klasztornych mówi się w Krakowie od ponad 10 lat.