PKW nadało status zarejestrowanych: Koalicyjnemu Komitetowi Wyborczemu Koalicja Obywatelska, Komitetowi Wyborczemu Bezpartyjni, Komitetowi Wyborczemu partii Razem, Komitetowi Wyborczemu Konfederacja Korony Polskiej, Komitetowi Wyborczemu Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Zarząd krajowy PO bez konsultacji wybrał kandydatkę w wyborach uzupełniająch do Senatu Zarząd krajowy PO bez konsultacji wybrał kandydatkę w wyborach uzupełniająch do Senatu


Poza tym w wykazie PKW widnieją jeszcze trzy zgłoszone komitety, ale są one nadal weryfikowane, celem ostatecznej rejestracji. Chodzi o komitety: Normalny Kraj, Polexit i Nowa Lewica.

Zarejestrowane komitety będą miały czas do 5 lutego na zgłoszenie nazwisk kandydatów na senatorów.

Swoją kandydaturę deklaruje już radny miejski oraz aktywista Łukasz Wantuch z KW Bezpartyjni, Ewa Sładek z KW Razem i Gniewomir Rokosz Kuczyński z KW Konfederacja Korona Polska.

Na kandydata KO zarząd krajowy PO wybrał prezes Izby Zbożowo-Pszennej, związaną niegdyś z PSL i Polską 2050, Monikę Piątkowską. Kandydatkę tę władze centralne partii wskazały mimo braku jej rekomendacji ze strony krakowskich struktur partii – te przedstawiły sześć innych nazwisk: radnych Małopolski Grzegorza Lipica i Patrycję Tocką; radnych Krakowa Iwonę Chamielec i Tomasza Darosa, a także działacza opozycji w PRL Edwarda Nowaka oraz chirurga, byłego prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję.

W wykazie zgłoszonych komitetów nie ma komitetu Prawa i Sprawiedliwości. Partia nie ogłosiła też oficjalnie kandydata.

Jak ustaliło Radio Kraków - Prawo i Sprawiedliwość nie wystawi swojego kandydata, a jedynie poprze tak zwanego "kandydata niezależnego". To sytuacja analogiczna do wyborów prezydenckich i Karola Nawrockiego. Według ustaleń dziennikarki Radia Kraków, kandydat lub kandydatka PiS będzie startować z komitetu wyborczego wyborców "Dla Krakowa".

W poniedziałek w Krakowie powstanie okręgowa komisja wyborcza, której zadaniem będzie przeprowadzenie wyborów uzupełniających do Senatu w okręgu nr 33, obejmującym w Krakowie Stare Miasto oraz południowe i zachodnie dzielnice.

"Trwają prace związane z utworzeniem obwodów głosowania. Lokale wyborcze w 99 proc. będą pokrywać się z tymi, które były podczas wyborów do europarlamentu” – powiedział PAP Andrzej Ślęczek z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Krakowie.

Prezydent RP zarządził wybory uzupełniające do Senatu w Krakowie na 16 marca. Głosować będą mieszkańcy Starego Miasta oraz południowych i zachodnich dzielnic, czyli senackiego okręgu nr 33.

Wybory są konsekwencją zwolnienia miejsca w izbie wyższej przez Bogdana Klicha, który został powołany na chargé d’affaires Ambasady RP w Waszyngtonie. Klich w wyborach w 2024 r. został wybrany na senatora uzyskując 184 334 głosów poparcia, czyli prawie 71 proc., wygrywając z kandydatem PiS Mateuszem Małodzińskim.