Edytuj
share
Wszystkich Świętych. Praktyczne informacje dla Małopolan
Jak co roku, w jednym miejscu zbieramy informacje dotyczące organizacji ruchu wokół małopolskich nekropolii oraz zmiany w komunikacji miejskiej.
Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Fot. arch. M. Lasyk
Kraków
Władze miasta Krakowa od lat zachęcają mieszkańców, by od 31 października do nawet 3 listopada, korzystali z miejskiej komunikacji, a swoje auta zostawili pod domami. W rejonie krakowskich nekropolii będzie kursować sporo dodatkowych linie tramwajowe i autobusowe.
Sprawdź godziny otwarcia cmentarzy komunalnych https://www.krakow.pl/aktualnosci/287847,29,komunikat,_.html
Największe zmiany zostały przygotowane na piątek, 1 listopada. Dla pasażerów będzie wtedy dostępnych siedem specjalnych linii tramwajowych i 27 specjalnych linii autobusowych, a ponadto na części linii regularnych zostaną wprowadzone specjalne rozkłady jazdy. Wzmocnienia w rejonie cmentarzy będą także 31 października oraz 2 i 3 listopada. Dodatkowe linie, które będą dojeżdżać w rejon cmentarzy, będą oznaczone numerem zaczynającym się od cyfry „8”.
Zmiany w organizacji ruchu drogowego:
W związku z wprowadzanymi czasowymi zmianami w organizacji ruchu drogowego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, dostosowanie się do oznakowania oraz sygnałów i poleceń wydawanych przez służby porządkowe.
Orientacyjne plany cmentarzy [do pobrania w formacie PDF]:
Nowy Sącz
Zgodnie z informacjami z Miejskiego Zarządu Dróg w Nowym Sączu, w związku z uroczystością Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym w okresie od 1 do 2 listopada br. w rejonach pięciu cmentarzy na terenie miasta Nowego Sącza wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu. By zminimalizować skutki ewentualnych utrudnień, upłynnić ruch oraz zapewnić bezpieczny dojazd do nekropolii, sądeccy policjanci będą w tych miejscach kierować ruchem, jak również informować o występujących utrudnieniach drogowych i możliwości dojazdu do parkingu.
Główna zmiana organizacyjna w rejonie cmentarzy polegać będzie na ograniczeniu prędkości pojazdów do 30 km/h i zamontowaniu tablic ze znakiem A-30 „wzmożony ruch pieszych”.
Ponadto przy ulicy Lwowskiej (cmentarz w dzielnicy Gołąbkowice) zabronione będzie zatrzymywanie pojazdów na wysokości cmentarza po obydwu stronach, z kolei parkowanie będzie dozwolone po jednej stronie ulicy Lwowskiej (po stronie cmentarza w kierunku Piątkowej), jak również na parkingu pod cmentarzem. Udostępniony będzie także parking pobliskiej galerii handlowej.
W przypadku cmentarza komunalnego, ulica T. Rejtana i ulica Husarska objęte zostaną zakazem zatrzymywania się. Pojazdy będzie można zaparkować na wyznaczonym parkingu wzdłuż ulicy T. Rejtana (obok cmentarza), po lewej stronie ulicy Śniadeckich oraz na parkingu przy ulicy B. Pierackiego. Udostępniony zostanie również parking przy pobliskim Zespole Szkół Samochodowych. Policjanci apelują do kierowców o parkowanie pojazdów przy ulicy Śniadeckich w prawidłowy sposób, tak by nie blokowały ruchu i umożliwiły swobodny wyjazd ambulansom z pobliskiego Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego.
Zabronione będzie zatrzymywanie się pojazdów na wysokości cmentarza w dzielnicy Zawada przy ulicy Nawojowskiej. Na ulicy M. Dąbrowskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu (od ulicy Nawojowskiej do ulicy B. Prusa). Parkowanie będzie natomiast dozwolone po jednej stronie ulicy M. Dąbrowskiej i na parkingach w pobliżu świątyni oraz cmentarza.
W rejonie cmentarza w dzielnicy Biegonice zabronione będzie zatrzymywanie się pojazdów po prawej stronie ulicy Węgierskiej (od ulicy Biegonickiej w kierunku centrum). Parkowanie pojazdów będzie możliwe na ulicy Węgierskiej po stronie cmentarza, na parkingu przy kaplicy oraz na ulicach przylegających do cmentarza.
Zakaz zatrzymywania się pojazdów będzie obowiązywał po jednej stronie ulicy Starowiejskiej (cmentarz w dzielnicy Helena) oraz po obu stronach ulicy św. Heleny w rejonie cmentarza. Parkowanie pojazdów będzie dozwolone na ulicy Starowiejskiej po stronie cmentarza, jak również na ulicy Jesionowej i ulicy Pastwiska.
Tarnów
We Wszystkich Świętych w godzinach od 6 do 23, przy tarnowskich cmentarzach będzie obowiązywać czasowa zmiana organizacji ruchu. Tarnowski magistrat przekonuje, że jest ona taka sama jak w ubiegłym roku. Ma ułatwić dojazd do nekropolii, a także zaparkowanie samochodów w ich sąsiedztwie.
Stary Cmentarz
Ulica Tuchowska będzie jednokierunkowa na odcinku od Narutowicza do Małeckiego. Po prawej stronie (od Narutowicza) będzie można zaparkować samochód w sposób ukośny. Bez zmian w organizacji ruchu pozostanie natomiast ulica Narutowicza.
Cmentarz w Krzyżu
Dojazd do Krzyskiej – od strony Nowodąbrowskiej i Błonie (północną jezdnią ul. Spokojnej) lub od strony al. Piaskowej (południową jezdnią ulicy Spokojnej).
Na ulicy Spokojnej – od parkingu przy MPEC do wlotu skrzyżowania z Nowodąbrowską (jezdnia południowa) – będzie wyznaczony parking (parkowanie skośne). Ze Spokojnej nie będzie można skręcić w Nowodąbrowską (w lewo).
Wyjazd – ulicą Krzyską do al. Matki Bożej Fatimskiej, Spokojną do Nowodąbrowskiej (tylko w prawo, w kierunku centrum) lub Spokojną w kierunku al. Piaskowej. Na ulicy Krzyskiej – od Spokojnej do al. Matki Bożej Fatimskiej – będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu (nie dotyczy miejskich autobusów, taksówek oraz mieszkańców budynków od nr 2 do nr 62).
Na Krzyskiej możliwe będzie parkowanie od końca zatoki autobusowej (przy południowym wlocie ulic Krzyska-Spokojna) do pętli autobusowej (równolegle do krawężnika). Dalej, w kierunku centrum miasta, na ul. Krzyskiej obowiązywać będą zakazy zatrzymywania się. Parkowanie pojazdów na parkingu przy cmentarzu będzie możliwe na wyznaczonych miejscach.
Cmentarz w Mościcach
Ul. Czarna Droga będzie jednokierunkowa od Zbylitowskiej do Norwida.
Dojazd do cmentarza – od Czerwonej, przez Chemiczną i Zbylitowską, następnie ulicą Czarna Droga do Norwida.
Powrót – ulicą Czarna Droga do: Norwida, Brzozowej, albo Krakowskiej.
Na Zacisznej (od skrzyżowania z Sienkiewicza do skrzyżowania z ul. Czarna Droga) zostanie wprowadzony zakaz ruchu (nie dotyczy autobusów miejskich, taksówek i mieszkańców). Od strony ul. Czarna Droga wprowadzony zostanie zakaz ruchu (nie dotyczy) miejskich autobusów, taksówek i mieszkańców. Po zachodniej stronie ulicy będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się.
Parkowanie pojazdów na parkingu przycmentarnym oraz na wyznaczonych miejscach na ul. Czarna Droga.
Cmentarz w Klikowej
Dojazd – od Klikowskiej przez ulicę ks. Bajdy i na jej przedłużeniu, biegnącym do parkingu przy cmentarzu (dwa kierunki ruchu – bez zmian). Na odcinku ulicy Zagumnie przebiegającym obok cmentarza parafialnego (czyli od skrzyżowania z ulicą ks. Bajdy do ul. Klikowskiej) obowiązywał będzie jeden kierunek ruchu.
Parkowanie pojazdów na parkingu przy cmentarzu.
Cmentarz przy ulicy Lwowskiej
Dojazd do parkingu przy cmentarzu – ulicą Lwowską (od strony centrum miasta). Na drodze serwisowej, łączącej szpital z parkingiem park and ride (pomiędzy przystankiem autobusowym a parkingiem) zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu, będą też wyznaczone dodatkowe miejsca postojowe.
Na jezdni obsługującej parking przycmentarny oraz na odcinku ul. Szarej (między parkingiem a skrzyżowaniem z Lwowską) zostanie wprowadzony jeden kierunek ruchu. Parkowanie pojazdów – na parkingu przycmentarnym, parkingu park and ride oraz wzdłuż drogi serwisowej łączącej szpital z parkingiem.
1 listopada darmowa komunikacja miejska w Tarnowie
Każdym autobusem MPK można jeździć bezpłatnie. Miasto też tradycyjnie uruchomiło 7 dodatkowych linii autobusowych, które są oznaczone literką "C".
Autobus C1 kursuje z przystanku Szkotnik - Plac na cmentarz w Krzyżu. C2 z ulicy Sikorskiego do Mościc, C3 z osiedla Jasna na cmentarz w Klikowej. Natomiast linie C 4, 5, 6 i 7 będą kursowały z alei Jana Pawła II odpowiednio na nekropolie: w Krzyżu, Klikowej oraz Mościach.
Organizacja ruchu przy tarnowskich cmentarzach - mapy
Olkusz
W Olkuszu zmiany organizacji ruchu w związku z dniem Wszystkich Świętych obowiązują od wtorku. Mimo trwającej przebudowy drogi krajowej numer 94, która znajduje się tuż przy cmentarzu będzie możliwość wjazdu w ulicę Kruszcową zarówno dla jadących w stronę Krakowa, jak i w stronę Katowic.
"Na pewno dużo osób zechce odwiedzić groby swoich bliskich, stąd przygotowaliśmy te ułatwienia. Wykonawca przygotował specjalny zjazd. Sama ul.Kruszcowa będzie częściowo jednokierunkowa. Będzie też funkcjonował łącznik tej drogi z ul. Wspólną" - mówi Radiu Kraków rzecznik urzędu miasta i gminy Olkusz Michał Latos.
Zmiany w organizacji ruchu w rejonie cmentarza w Olkuszu będą obowiązywać do najbliższego poniedziałku do godzin porannych.
Gorlice
Od 31 października do 4 listopada na ul. Cmentarnej ruch odbywał się będzie w jednym kierunku z wjazdem od ulicy Karwacjanów. Wyznaczone zostały także dodatkowe miejsca parkingowe, które będą dostępne 1 listopada od godziny 7:00 do 20:00 - chodzi o parking na terenie Miejskiego Zespołu Szkół nr 5 przy ul. Krakowskiej oraz przy I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Kromera – od strony ul. Kołłątaja.
Bez zmian obowiązuje parkowanie na istniejących wyznaczonych miejscach postojowych na ulicach w centrum miasta: Mickiewicza, Wróblewskiego, Świeykowskiego, Narutowicza, Kopernika, Krakowskiej, a także na miejscach postojowych przy ul. Karwacjanów za budynkiem Zakładu Pogrzebowego.
Organizacja ruchu w Gorlicach
Zakopane
Urząd Miasta Zakopane informuje o czasowej zmianie organizacji ruchu w związku z Dniem Wszystkich Świętych w dniach od 31.10.2024 r. od godz.: 07:00 do 03.11.2024 r. do godziny 22:00.
W dniu 01.11.2024 r. planuje się całkowite tj. dwustronne zamknięcie odcinka ul. Nowotarskiej na odcinku od Ronda Solidarności do skrzyżowania z ul. Sienkiewicza w godzinach 07:00 – 22:00.
(Uwaga! W razie wzmożonego ruchu samochodowego w obrębie cmentarza w dniach: 31.10.2024 r., 02.11.2024 r. oraz 03.11.2024 r. policja może podjąć decyzje o zamknięciu odcinka ul. Nowotarskiej w godz. od 08:00 do 22:00).
Objazd będzie poprowadzony drogami gminnymi: ul. Sienkiewicza, Kościuszki, Aleje 3 Maja. Trasa objazdu zostanie czytelnie oznakowana zgodnie z projektem czasowej organizacji ruchu. Oprócz niezbędnego oznakowania, wjazd na zamknięty odcinek ul. Nowotarskiej będzie nadzorowany przez Policję i Straż Miejską. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi w dniu 03.11.2024 r. po godzinie 22:00.
Zmiany w komunikacji miejskiej linii nr 14 i 18:
W dniu 01.11.2024 r.(piątek) z obsługi linii nr 14 i 18 zostają wyłączone przystanki: Aleje 3 Maja Dolne (dwustronnie) oraz przystanek Równia Krupowa ( dla kierunku trasy Rejon Dworca – Olcza – Harenda – Rejon Dworca – linia nr 14 i Rejon Dworca – Olcza – Guty – Rejon Dworca – linia nr 18) .
Kwesty – uważajmy na oszustów!
W listopadowe święta na małopolskich nekropoliach będzie można spotkać kwestujących na rzecz odnowy zabytkowych mogił, hospicjów, ubogich i potrzebujących. Zarówno policja, jak i straż miejska jednak przestrzegają – zanim wrzucimy datek do puszki, sprawdźmy czy dana kwesta jest legalna.
Zarejestrowane krakowskie zbiórki:
Fundacja Dziedzictwo Kresowe
Zbiórka na rzecz renowacji wnętrza kościoła pod wezwaniem św. Antoniego we Lwowie oraz renowacji polskich grobów na kresach:
Fundacja Podaj Serce
Zbiórka na cel podopiecznych fundacji, prowadzącej działalność na rzecz rodziny oraz upowszechniania i ochrony praw dziecka:
Fundacja Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom
Zbiórka na cel podopiecznych fundacji:
Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa
Zbiórka na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim:
Podgórska kwesta – Stowarzyszenie PODGORZE.PL
Zbiórka na rzecz odrestaurowania zabytkowych grobów na cmentarzu Podgórskim:
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Krakowie
Zbiórka na rzecz renowacji grobów na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie:
Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”
Zbiórka na działalność statutową hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia:
-
27 października na cmentarzach: Prądnik Czerwony i Rakowickim
-
30 października na cmentarzu Podgórskim
-
31 października na cmentarzach: Grębałów, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim
-
1 listopada na cmentarzach: Bronowice, Grębałów, Mydlniki, Prądnik Czerwony, Prokocim, Pychowice i Wola Duchacka
-
2 listopada na cmentarzach: Bronowice, Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim
-
3 listopada na cmentarzach: Podgórskim, Prądnik Czerwony i Rakowickim.
Zasady bezpieczeństwa
Zarówno strażnicy miejscy, jak i policjanci, będą prowadzić wzmożone patrole w okolicach cmentarzy. Będą zwracać w szczególności uwagę na bezpieczeństwo na cmentarzach oraz wokół nich, łamanie przepisów ruchu drogowego w bezpośrednim sąsiedztwie nekropolii, handlujących bez wymaganych zezwoleń oraz nielegalnie kwestujących.
Apelują więc do mieszkańców, by parkowali auta tylko w wyznaczonych miejscach pilnowali swego dobytku (np. nie zostawiali cennych rzeczy w samochodzie) oraz swoich pociech. Warto mieć też mieć na sobie odzież z odblaskowymi elementami, zwłaszcza gdy na cmentarze dotrzemy po zmroku.
Apel o ekologiczną postawę 1 listopada na cmentarzach
O ekologiczną postawę na cmentarzach 1 listopada zaapelowały Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i Inicjatywy (Nie)zapomniane Cmentarze. We wspólnym apelu podkreśliły, że dla zmarłych najważniejsza jest pamięć, a nie liczba przedmiotów na ich grobach.
Unia Metropolii Polskich, Polska Rada Ekumeniczna i społeczna Inicjatywa (Nie)zapomniane Cmentarze wydały apel "Szacunek dla zmarłych i natury", który zachęca do bardziej odpowiedzialnych wyborów podczas obchodów Wszystkich Świętych.
Celem inicjatywy jest uświadomienie społeczeństwu, że pamięć o zmarłych można wyrazić w sposób ekologiczny, ograniczając ilość odpadów i dbając o porządek na cmentarzach.
Autorzy apelu zachęcają do postawienia jednego symbolicznego szklanego znicza wykonanego własnoręcznie z wosku pszczelego lub sojowego w ceramicznej podstawce.
Jako alternatywę dla chryzantem w plastikowych doniczkach zaproponowano naturalne wiązanki.
"Plastikowe ozdoby szybko stają się nieprzetwarzalnymi odpadami, co szczególnie widać po 1 listopada" – zwrócili uwagę sygnatariusze apelu.
W Krakowie będą działać zniczodzielnie
Przypomnieli również o segregacji śmieci na cmentarzu. Zaapelowali, aby zaoszczędzone dzięki bardziej ekologicznym wyborom pieniądze przeznaczyć na fundacje chroniącą stare cmentarze, na lokalne hospicjum lub inną organizację dobroczynną.
"Pamiętajmy, że dla zmarłych najważniejsza jest nasza pamięć, a nie liczba przedmiotów na ich grobach" – wskazali autorzy apelu.
Od czwartku na drogach będzie więcej policyjnych patroli
Od czwartku na drogach w całej Polsce pojawi się więcej policyjnych patroli, które będą miały do dyspozycji m.in. laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory - przekazał PAP nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.
Komenda Główna Policji zwróciła uwagę, że zbliżający się okres Wszystkich Świętych zawsze charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w obrębie cmentarzy i na głównych trasach dojazdowych.
W tym okresie, szczególnie w dniach od 31 października do 4 listopada policja zamierza skierować na drogi zdecydowanie więcej patroli. Do ich zadań ma należeć głównie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy.
Rekord ciepła już padł – jaka pogoda będzie w tym roku?
Od czwartku 31 października Polska ponownie znajdzie się w zasięgu klina wyżowego. W piątek 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w centrum i na południu kraju powinno być pogodnie – powiedziała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek.
"Od czwartku 31 października Polska ponownie znajdzie się w zasięgu klina wyżowego. Napłynie do nas cieplejsze powietrze" – poinformowała Agnieszka Prasek.
Temperatura w przyszłym tygodniu wyniesie od 13 st. C na północy, około 15 st. C w centrum, do 16-17 st. C na południu kraju.
"W piątek 1 listopada w uroczystość Wszystkich Świętych w centrum i na południu kraju powinno być pogodnie. Jedynie na północy kraju pojawi się większe zachmurzenie i tam możliwe będą przelotne opady deszczu" – powiedziała synoptyk.
Wiatr w piątek 1 listopada będzie zachodni, na ogół umiarkowany, okresami porywisty. Temperatura wyniesie od 12-13 st. C na północy, około 16 st. C w centrum, do 17-18 st. C na południu kraju.
W kolejnych dniach po 1 listopada może przyjść ochłodzenie.