- A
- A
- A
Wśród jesiennych trendów - Lord Kantor!
Przedstawiamy Państwu unikatowe koszulki z limitowanej kolekcji Radia Kraków "Lord Kantor". Wzorując się na pracach czołowych europejskich projektantów mody, postawiliśmy na klasyczne zestawienia kolorystyczne - czerń i biel.Jesień w modzie to tradycyjnie czas wyrazistych, efektownych, czasem kontrowersyjnych wzorów i kolorów. Zaczerpnęliśmy je zarówno z popkultury, jak i nawiązań do sztuki wysokiej. Nie bez znaczenia była funkcjonalność proponowanego projektu - klasyczny krój i oryginalny projekt koszulki mogą być łączone z prostymi dżinsami i skórzaną kurtką, jak i stać się częścią ambitniejszej stylizacji, na przykład z plisowaną spodnicą retro czy spodniami z lampasem. Motywy sportowe w modzie casualowej zarezerwowane były dotąd dla amatorów dresów. Odkąd jednak firma h&m ujawniła pierwsze projekty z serii specjalnej Alexandra Wanga - świat mody oszalał na punkcie miksowania krojów sportowych z dizajnem z wyższej półki. Polecamy!
W wykonanej specjalnie dla RK sesji - hipsterzy z Berlina pozują w naszych koszulkach na Karl-Marx-Alles w okolicy Alexanderplatz, w pobliżu słynnej wieży teelwizyjnej.
Inspiracją koszulki "Lord Kantor" było kultowe słuchowisko Radia Kraków, docenione podczas inauguracji otwarcia Cricoteki. Autorem komunikacji wizualnej audycji, a także twórcą projektu koszulki jest Kuba Woynarowski, krakowski grafik, twórca komiksów i dizajner, debiutujący na zaproszenie RK w roli... projektanta mody. Woynarowski, z jednej strony wykładowca ASP, z drugiej autor niszowych i niekonwencjonalnych projektów, łączy w swojej pracy wyrafinowane umiłowanie detalu z odważnym operowaniem plamą i graficznym skrótem. W jego erudycyjnych, ambitnych, intelektualnie skomplikowanych projektach często pojawia się syntetyczny znak, ornament, zaczerpnięty z dawnych kodeksów hieroglif. Tak było w radiowym komiksie "Nietoty" ( do nagrodzonego na festiwalu Dwa Teatry w Sopocie tekstu Sebastiana Majewskiego), którego premierę książkową zaplanowaliśmy na Targach Książki w Krakowie 26 października. Podobnie jest w "Lordzie Kantorze". Zresztą oddajemy głos autorowi projektu...
Oprawa graficzna słuchowiska "Lord Kantor" stanowi próbę połączenia estetyki dwóch utworów z lat 70., powstałych w odległych od siebie rejestrach kultury: spektaklu "Umarła klasa" (1975) Tadeusza Kantora i kultowej gry komputerowej "Space Invaders" (1978) Tomohiro Nishikado (podobnie jak "Lord Kantor" inspirowanej filmową epopeją "Gwiezdnych wojen").
Podstawowy moduł graficznej sieci współrzędnych stanowi tu kwadrat, odsyłający swoją formą zarówno do cyfrowego piksela, jak i "Czarnego kwadratu na białym tle" - modernistycznej ikony Kazimierza Malewicza, do którego sztuki dwukrotnie odwołuje się tekst słuchowiska i którego obraz stanowi dominujący element plakatu.
Kompozycja i kolorystyka grafiki anonsującej "Lorda Kantora" przywołuje skojarzenia z nekrologiem - geometrycznie uproszona forma ramki ("klepsydry") została zaczerpnięta wprost z ikonografii "Umarłej klasy". Układ krzyży symbolizujących "rzędy dusz" odzwierciedla scenograficzne założenie tego spektaklu, gdzie "klasę" tworzyły cztery trzyosobowe ławki (w tym przypadku analogicznie - cztery rzędy, po trzy krzyże). W tym kontekście "czarny kwadrat" może także budzić skojarzenia ze szkolną tablicą.
Z innego punktu widzenia cała kompozycja zdaje się również przypominać wnętrze świątyni, w której ławki skierowano w stronę ołtarza; "W języku religijnym ten kwadrat jest Bogiem" - mówi Miszel Komodore w swoich ostatnich słowach.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
19:32
Wizyta Karola Nawrockiego w Nowym Sączu
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze