W. Gawlik - Dokuczliwe bóle brzucha, nudności, wzdęcia, nieustające uczucie głodu - niestety wielu z nas bagatelizuje tego typu oznaki, a to mogą być objawy wrzodów żołądka. Czym są wrzody żołądka i jak rozpoznać objawy typowe dla tego schorzenia?
Prof. Tomasz Mach - Wrzód żołądka to dość głęboki ubytek błony śluzowej żołądka, który może dawać cały szereg objawów i powikłań. Te objawy są bardzo charakterystyczne. To są bóle związane z przyjęciem posiłku objawiające się najczęściej pół godziny lub godzinę po przyjęciu posiłku. To są nudności, odbijania, niekiedy wymioty.
W. Gawlik - Jak nie pomylić tych objawów ze zwykłą niestrawnością?
Prof. Tomasz Mach - Wrzód wywołuje znacznie bardziej nasilone te objawy. One często budzą pacjenta ze snu. Te objawy ustępują po zneutralizowaniu kwasu solnego, który mamy w żołądku, czyli po przyjęciu zwykłej wody i leków zobojętniających - wtedy ten ból ustępuje na chwilę, bo za kilka godzin ponownie wraca.
W. Gawlik - Nie tak dawno wrzody żołądka nazywano chorobą dyrektorską, bo krążyło przekonanie, że stres jest odpowiedzialny za jej wywołanie. Czy tylko stres powoduje wrzody? W jaki sposób nieregularny tryb życia, zła dieta, czy używki wpływają na chorobę wrzodową?
Prof. Tomasz Mach - Te czynniki są bardzo istotne. Jeśli chodzi o chorobę wrzodową i jej korelację ze stresem, to częściej widać tę zależność w chorobie wrzodowej dwunastnicy, która zazwyczaj występuje u młodych ludzi. Nieprawidłowe odżywianie, czarna kawa i papierosy nasilają objawy choroby. Najważniejsze jest stwierdzenie, czy jest zakażenie bakterią helicobacter pylori. Ta bakteria odgrywa ogromną rolę w powstaniu wrzodu a także w historii naturalnej tej choroby. Poza tym istnieje cały szereg innych przyczyn, jak stosowanie leków typu aspiryna, ibuprofen. Stosowanie tych leków przez dłuży czas może prowadzić do uszkodzenia błony żołądka i rozwoju wrzodu żołądka. Często występuje ta choroba u najbliższych członków rodziny, często jest związana z niektórymi grupami krwi.
W. Gawlik - Grupa krwi 0 jest najbardziej narażona. A czy prawdą jest, że najbardziej narażone na to schorzenie są osoby w wieku 50-60 lat i trzy razy częściej mężczyźni niż kobiety?
Prof. Tomasz Mach - To prawda. Częściej u mężczyzn pojawiają się wrzody żołądka, być może czynniki genetyczne odgrywają tu rolę. Trzeba pamiętać, że w wieku 50-60 lat pojawiają się objawy ze strony układu kostno - stawowego i sięgamy po leki, które będą zmniejszały dolegliwości bólowe. Niestety te leki są odpowiedzialne za pojawianie się objawów wrzodu.
W. Gawlik - Co powinniśmy robić, by uchronić się przed wrzodami żołądka?
Prof. Tomasz Mach - Istotna jest zmiana trybu życia polegająca na regularnym odżywianiu się. Zalecamy pacjentom unikania pikantnych potraw, picia mocnej kawy, alkoholu i oczywiście stosowanie leków.