- Po pobraniu aplikacji należy się zarejestrować, a więc założyć konto i wypełnić specjalny formularz. Całość zajmuje około 5 minut. Trzeba podać podstawowe dane: imię, nazwisko, jaki chce się przydział. Już po jednym dniu dostałem telefon zwrotny – mówi ubiegający się o służbę w wojsku pan Michał.
Maksymalny czas oczekiwania na zaproszenie do Wojskowego Centrum Rekrutacji to 14 dni. "Do tego czasu kandydat otrzyma informację o terminie rozmowy kwalifikacyjnej, rozmowy z psychologiem i badań lekarskich" – tłumaczy kapitan Robert Białowolski, oficer Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Krakowie.
Później ochotnicy zostaną skierowani na tak zwaną służbę przygotowawczą. Szkolenie trwa 28 dni i jest pierwszym krokiem, dla tych osób, które planują zostać żołnierzami zawodowymi. W wyborze jednostki mają pomóc odpowiedzi na pytania dotyczące zainteresowań i preferencji, które kandydaci wskazują podczas wypełniania formularza.
- Wszystkie prace nad aplikacją – od pomysłu do jej udostępnienia - trwały około 4 - 5 miesięcy – tłumaczy pułkownik doktor inżynier Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i adiunkt Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Aplikacja pozytywnie przeszła wszystkie testy.
Chodziło nam o ułatwienie procesu rekrutacyjnego. Aplikacja jest intuicyjna. Kandydat po włączeniu aplikacji na telefonie, dostaje informacje, w jakim terminie kończy się rekrutacja. Już nie trzeba się logować, wystarczy jedno kliknięcie – wyjaśnia sierżant podchorąży Rafał Huk, student 5 roku Wojskowej Akademii Technicznej.
Jak dodaje, w aplikacji można również znaleźć odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także zapoznać się z aktualnościami dotyczącymi Wojska Polskiego
Aplikacja „Zostań żołnierzem RP” dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS.
Bartłomiej Bujas/bp