W zeszłym tygodniu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wstrzymał przyjmowanie nowych wniosków do programu, który miał wspierać wymianę starych pieców i ocieplanie budynków;
Z informacji, które ja posiadam, w dalszym ciągu w ministerstwie trwają na ten temat rozmowy, więc to, czy program "Czyste Powietrze", będzie kontynuowany, czy nie, wcale nie jest jeszcze przesądzone. A jeżeli nawet nie byłby kontynuowany, to zapewne znajdzie się coś, co wypełni tę lukę i pozwoli finansować działania zmierzające ku poprawie jakości powietrza
mówił wojewoda Małopolski.
Paulina Hennig-Kloska: ok. 6 tys. wniosków w "Czystym Powietrzu" z potencjalnymi nieprawidłowościami
Według wstępnych szacunków NFOŚiGW ok. 6 tys. wniosków w programie "Czyste Powietrze" może zawierać nieprawidłowości na szkodę beneficjentów - poinformowała dziennikarzy minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
Jak zaznaczyła, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przygotowuje stosowne zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, które do prokuratury ma trafić jeszcze w tym tygodniu.
Hennig-Kloska dodała, że zawiadomienie ma dotyczyć działań wykonawców - firm wykonujących odpowiednie inwestycje w imieniu beneficjentów. Minister zaznaczyła, że 6 tys. wniosków potencjalnie zawierających nieprawidłowości na ponad milion złożonych dotychczas w programie "Czyste Powietrze", to "rząd wielkości promili". "Ale za każdą z tych sytuacji stoi pokrzywdzony obywatel, a my musimy dostarczać produkt bezpieczny" - dodała.
Przerwa w realizacji wniosków złożonych w programie "Czyste Powietrze" może potrwać do końca marca - poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska. Wskazała, że w nowej wersji programu dotacje mają trafiać bezpośrednio do wnioskodawcy, a nie wykonawcy inwestycji.
W Małopolsce wstrzymanie programu odbiło się szczególnym echem, bo problem smogu jest nadal istotny. Jak szacuje Polski Alarm Smogowy, skorzystać w ramach "Czystego powietrza" z dofinansowań na wymianę starych, zatruwających środowisko pieców mogłoby jeszcze ponad 200 tysięcy gospodarstw domowych w naszym województwie.