Czego nie przynosić? Na pewno ubrań i butów
Do wytyczonych punktów można przynosić wodę pitną, żywność, środki higieniczne i opatrunkowe, a także karmę dla zwierząt.
Mieszkańcy Krakowa z zaangażowaniem włączyli się w pomoc powodzianom i tłumnie przynoszą niezbędne produkty do miejskiego magazynu.
"Trzeba pomagać. Sytuacja jest ciężka, a nam się tutaj poszczęściło. To my moglibyśmy być w ich miejscu i być może sami byśmy takiej pomocy się spodziewali" - podkreśla jeden z mieszkańców. "Mamy żywność dla ludzi i dla zwierząt, ciepłe rękawiczki, środki czystości" - dodał inny darczyńca.
Zbiórka, według zapowiedzi, ma potrwać jeszcze nawet dwa tygodnie. Co ważne: nie można przywozić ubrań, ani butów. Natomiast koce, śpiwory, ręczniki - muszą być nowe.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski zapowiada, że do poszkodowanych trafi również pomoc finansowa.
„Będę apelował do Rady Miasta, by poszukać takich środków w budżecie miejskim. Otwieramy infolinię oraz magazyn w siedzibie Straży Miejskiej” – mówił Miszalski.
#Krakow dla powodzian! Wieczorem magazyn w straży miejskiej zapełnił się w znacznej części 👏🫶Przypominamy, że od poniedziałku do piątku od 9 do 20, przy al. Jana Pawła II 188 (wjazd od Śliwkowej), zbieramy wodę, żywność i środki czystości @Miszalski_ @krakow_pl pic.twitter.com/JE9ETCMeBM
— Marek Anioł (@marek_aniol) September 16, 2024
Uruchomione zostało specjalne konto bankowe, na które mieszkańcy Krakowa mogą wpłacać pieniądze na pomoc dla poszkodowanych.
Zbiórka organizowana jest także przez polityków. Dary można przynosić do biur poselskich Prawa i Sprawiedliwości. "W akcję zaangażowali się parlamentarzyści z Krakowa, Chrzanowa, Olkusza, Skawiny, Krzeszowic i Tarnowa" - wyliczał w rozmowie z Radiem Kraków Łukasz Kmita, poseł PiS.
Z kolei mieszkańcy gminy Myślenice mogą przekazać powodzianom dary w Centrum Aktywności Lokalnej przy Rynku i Centrum Usług Społecznych przy ulicy Słowackiego.
Sądeczanie również mogą się włączyć w pomoc dla powodzian
Zbiórkę darów i pieniędzy uruchomiło Stowarzyszenie Nowosądeckiego Serducho. Do siedziby organizacji przy ul. Grunwaldzkiej w Nowym Sączu w godzinach od 9 do 16.00 można przynosić koce i pościele, ciepłe ubrania, środki higieniczne i czystości oraz żywność. Potrzebne są także łóżka polowe, osuszacze powietrza, agregaty prądotwórcze, czy pompy do wody. Datki dla powodzian można natomiast wpłacać na konto stowarzyszenia.
Pierwszy transport darów z Nowego Sącza ma wyjechać w tym tygodniu i trafi do powodzian z rejonu Kłodzka oraz Nysy.
Zbiórki w Tarnowie i okolicach
Zbiórka w Tarnowie prowadzona jest w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Goldhammera 3 w sali konferencyjnej d poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18. Zbierana jest woda, napoje butelkowane, żywność długoterminowa – artykuły suche oraz konserwy. Zbierane są też środki opatrunkowe, a także artykuły higieniczne. Dużym ułatwieniem przy dystrybucji będzie to, gdy przynoszone artykuły będą zapakowane zbiorczo, np. zgrzewki wody mineralnej.
Zebrane rzeczy zostaną przekazane pod koniec tego tygodnia.