Witaj szkoło, żegnajcie wakacje. W całej Polsce rozpoczęły się uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Wśród uczniów jest żal, że wakacje już się kończą, ale jest i w większości ekscytacja oraz nadzieja. Po zmianach w podstawie programowej, które wprowadza od początku tego roku szkolnego ministerstwo edukacji, materiału do nauki będzie mniej. Docelowo nawet o dwadzieścia procent.

Oficjele pojawili się w Andrychowie

Uroczyste wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego tym razem odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie. Inaugurację tę połączono z otwarciem nowej hali sportowej. Szkolne mury zgromadziły uczniów, nauczycieli i wielu gości.

Jak podkreślała wicemarszałek Sejmu Dorota Niedziela, to ważne, by wojewódzka uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego odbywała się także w miastach powiatowych.

- To wyjątkowe liceum. 80 lat, świetne wyniki maturalne, organizacja. Trzeba poznawać takie szkoły w mniejszych miejscowościach - dodała. "Dla mnie to duma, że samorządowcy znajdują pieniądze na rzeczy ważne. Sport jest ważny. Uprawianie sportu to nie tylko zdrowie, ale dobre czytanie i pisanie. To inwestycja w siebie na wiele lat" - komentowała z kolei oddanie nowej hali sportowej Małopolska Kurator Oświaty Gabriela Olszowska.

Choć uczniom żal końca wakacji, już nie mogą doczekać się sportowych rozgrywek w nowej sali. Na samą naukę też nie narzekają, andrychowskie liceum jako jedno z pierwszych zasłynęło bowiem wprowadzeniem szkoły bez dzwonków. Dzięki temu wszyscy przyznają, że u progu nowego roku szkolnego czeka ich mniej stresu.

Zmian jest masa

Odchudzona podstawa programowa z nową listą lektur szkolnych, obowiązek edukacji w polskiej szkole dla dzieci ukraińskich, stopniowa likwidacja HiT, emerytury stażowe dla nauczycieli - to wybrane zmiany, które zaczną obowiązywać w roku szkolnym 2024/2025.

Odchudzona podstawa programowa

Od nowego roku szkolnego w szkołach realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. W rozporządzeniach w sprawie podstawy programowej, nazywanych zwyczajowo podstawą programową, opisane jest to, co uczeń powinien umieć z określonego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym (każdy przedmiot jest opisany osobno). Programy nauczania i podręczniki muszą być zgodne z podstawą, a nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści w niej zawartych.

Odchudzone podstawy programowe będą obowiązywały od 1 września 2024 r. w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia. Treści nauczania zawarte w podstawie programowej dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc. Uszczupleniu treści nauczania z języka polskiego towarzyszą zmiany na liście lektur szkolnych. Zniknął z niej m.in. "Konrad Wallenrod". "Odprawa posłów greckich" stała się lekturą uzupełniającą, a "Rota" obowiązkową. Część lektur czytanych dotąd w całości, będzie teraz czytana we fragmentach, np. "Pan Tadeusz". Jeśli nauczyciel będzie chciał, aby daną lekturę uczniowie poznali jednak w całości, będzie to możliwe.

Uszczuplenie podstawy programowej nie obejmują edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkoły podstawowej oraz przedmiotów zawodowych nauczanych w szkołach ponadpodstawowych, dla których treści nauczania się nie zmieniają.

Dzieci z Ukrainy z obowiązkiem edukacji

Od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce zostaną objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie rodzinne 800+ i świadczenie Dobry Start pod warunkiem, że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły.

Od tej zasady wprowadzono jeden wyjątek, w roku szkolnym 2024/2025 uczniowie uczący się w klasie programowo najwyższej w szkole funkcjonującej w ukraińskim systemie oświaty nie będą objęci obowiązkiem uczęszczania do polskich szkół. Mogą dokończyć edukację w formule online.

W konsultacjach jest projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy. Zgodnie z nim możliwe będzie zwiększenie liczby uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej o obywateli Ukrainy. Będą mogły liczyć 29 uczniów – np. jeśli w klasie jest 25 dzieci, dyrektor będzie mógł dołączyć do niej czworo uczniów z Ukrainy, jeśli 26 – troje, a gdy już 27 – dwoje. Limity wzrosną też m.in. w przedszkolach i świetlicach.

Nowela wprowadza też możliwość zatrudnienia asystenta międzykulturowego, którego zadaniem jest udzielanie uczniom niebędącym obywatelami polskimi pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziałanie z ich rodzicami oraz ze szkołą. W pozostałym zakresie – co do zasady – wydłuża stosowanie dotychczasowych przepisów dotyczących uczniów z Ukrainy.

W roku szkolnym 2024/2025 egzamin ósmoklasisty dla uczniów będących obywatelami Ukrainy będzie przeprowadzany z matematyki i języka obcego nowożytnego, a egzamin z języka polskiego nie będzie obowiązkowy. Uczeń z Ukrainy będzie mógł do niego przestąpić, jeżeli zadeklaruje taką chęć.

O wszystkich zmianach szeroko piszemy tutaj:

Co nas czeka w nowym roku szkolnym? Zmian jest sporo Co nas czeka w nowym roku szkolnym? Zmian jest sporo