Bezpieczna, zgodnie z zapewnieniami Spółki Restrukturyzacji Kopalń, jest Szkoła Podstawowa nr 5, ale na jej terenie trwają jeszcze odwierty kontrolne.

Dom Kultury Willa NOT, będący filią Trzebińskiego Centrum Kultury, został zamknięty w maju wraz z rozporządzeniem wojewody małopolskiego o zakazie wstępu na publiczne, oznakowane tereny zagrożone powstaniem zapadlisk. Wydarzenia organizowane przez Willę zostały przeniesione w inne miejsca albo odwołane. Według informacji przekazanych przez Trzebińskie Centrum Kultury, zajęcia nie wrócą do Willi NOT także wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

"Otworzymy naszą filię, kiedy teren zostanie odpowiednio zabezpieczony. Na razie czekamy na informacje dotyczące dokładnego terminu rozpoczęcia prac uzdatniających" – powiedziała PAP Katarzyna Cierlik z Trzebińskiego Centrum Kultury. "Wszystkie te aktywności, które mogliśmy przenieść na pozostałe placówki Centrum, zostały przeniesione i będą odbywać się w naszych pozostałych filiach" – dodała.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała PAP, że umowa na wykonanie odwiertów jest już zawarta, a prace uzdatniające ruszą "w najbliższym czasie", najprawdopodobniej we wrześniu. Według informacji SRK orientacyjny czas takiego procesu to ok. 1,5 do 2 miesięcy. Termin rozpoczęcia uzdatniania ziemi przy Willi NOT ma być uzależniony od postępów prac na terenie Szkoły Podstawowej nr 5, gdzie obecnie prowadzone są odwierty kontrolne. Spółka zapewnia jednak, że teren szkoły jest bezpieczny.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta Trzebinia Annę Jarguz, o jasną deklarację na piśmie dotyczącą bezpieczeństwa placówki zwróciła się do przedstawicieli Spółki dyrektor tej szkoły. Zgodnie z planem podstawówka przyjmie dzieci, jak wszystkie szkoły, 4 września.

"Wysłaliśmy odpowiedź do dyrekcji szkoły z informacją, że nie ma zagrożenia dla budynku szkoły i infrastruktury sportowej na terenie tej szkoły, w oparciu o wykonane badania grawimetryczne, w związku z czym placówka od 4 września może rozpocząć funkcjonowanie" – powiedział PAP rzecznik SRK Mariusz Tomalik. Jak dodał, "na niewielkim fragmencie na terenie szkoły, przy krawędzi, są jeszcze wykonywane odwierty kontrolne, które mają potwierdzić dotychczasowe analizy GIG-u". "Teren prac jest ogrodzony i oznaczony taśmą. Po zakończeniu prac zostanie z powrotem oddany do użytku" – poinformował.

W sierpniu Spółka Restrukturyzacji Kopalń otrzymała od Głównego Instytutu Górnictwa wyniki badań w rejonie ul. Grunwaldzkiej, gdzie znajduje się m.in. Willa NOT, które nie wykluczyły powstawania dalszych zapadlisk. Jeżeli chodzi o rejon Willi NOT, to wykryte pod tutejszą powierzchnią nieprawidłowości mogą być spowodowane – jak podała SRK – znacznymi rozluźnieniami i/albo pustką w górotworze. Rejon Szkoły Podstawowej nr 5 znalazł się w zestawieniu terenów wymagających wykonania odwiertów kontrolnych ze względu na zagrożenie występowaniem deformacji nieciągłych.

W Trzebini szkody pogórnicze są spowodowane przez dawną kopalnię węgla kamiennego "Siersza" działającą w tym mieście od połowy XIX wieku. W latach 1999-2001 kopalnia zakończyła działalność. Zdaniem ekspertów deformacje są spowodowane wodą stale wpływającą do wyrobisk pogórniczych oraz rodzajem gleby – są tu piaski, żwiry oraz gliny.