"Zakończyliśmy akcję wypompowywania wody w ostatniej jednostce samorządu terytorialnego – w godzinach popołudniowych w gminie Brzeszcze" – powiedział Krzysztof Jan Klęczar w czwartek wieczorem podczas posiedzenia sztabu kryzysowego z udziałem premiera.

Jak dodał, burmistrz Brzeszcz odwołał pogotowie przeciwpowodziowe – ostatnie na terenie województwa. Na rzekach w Małopolsce nie ma stanów alarmowych ani ostrzegawczych, choć stany rzek są nadal wysokie i średnie.

Wojewoda przekazał też, że w czwartek 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wyjechało z Małopolski do działań w województwach, gdzie powódź wyrządziła największe szkody. Również w czwartek pracownicy urzędu wojewódzkiego odbyli spotkanie z poszkodowanymi mieszkańcami, których poinformowano o możliwościach i formach wsparcia.

Wojewoda zwrócił uwagę na dwie, jak podkreślił, istotne kwestie.

"Trzeba przyjrzeć się budowie trasy S1 w powiecie oświęcimskim. Pewnych interwencji wymaga sposób działania Spółki Restrukturyzacji Kopalń na terenach pokopalnianych" – powiedział Klęczar, dodając, że w sprawy te zaangażowani zostali już szefowie GDDKiA w Katowicach i Krakowie oraz wiceminister infrastruktury.

Małopolskie kuratorium oświaty i wybrane gminy przygotowują ofertę dla uczniów z terenów, gdzie zajęcia nie mogą być realizowane. Z magazynów w województwie wydawany jest sprzęt do walki ze skutkami powodzi w innych województwach.