- A
- A
- A
Wielka Sobota to czas oczekiwania na zmartwychwstanie
Amerykanin, Białorusin, Ukrainiec znaleźli się wśród 12 osób dorosłych, które przyjęły chrzest z rąk arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. To jedna z części wigilli paschalnej w wawelskiej katedrze. Poświęcony został też ogień i woda. W czasie nabożeństwa wigilli paschalnej zabrzmiał dzwon Zygmunt.W Wielką Sobotę w kościołach święci się pokarmy wielkanocne. Obrzęd ten był znany w Kościele Wschodnim i Zachodnim już w VIII wieku. W Polsce pojawił się w XV stuleciu. Początkowo święcono wyłącznie baranka, później także mięso, jaja, ser, masło, ryby oraz liczne przyprawy i zioła. Mięso symbolizuje baranka paschalnego, chleb jest pamiątką rozmnożenia chleba przez Jezusa, a jajo - oznacza symbol rodzącego się życia i Zmartwychwstałego Chrystusa.
Metropolita Krakowski świeci pokarmy na Nowym i Starym Kleparzu. @RadioKrakow pic.twitter.com/4T7DBLnihx
— Dominika Baraniec (@DBaraniec) 15 kwietnia 2017
Bardzo starym zwyczajem jest malowanie jajek przeznaczonych na stół wielkanocny, zwanych od techniki ozdabiania - pisankami lub kraszankami. Dawniej najpiękniejsze były przeznaczone na prezenty. O zwyczaju tym pisał w XIII wieku ksiądz Wincenty Kadłubek.
Każde ma je dzisiaj w koszyku - jajka wielkanocne, symbol nowego życia i miłości, zwycięstwa życia nad śmiercią, odrodzenia Chrystusa, ale i całej ludzkości. To od jajka powinno rozpocząć się wielkanocne śniadanie, a każde powinno być także specjalnie ozdobione. W małopolsce mamy kilkadziesiąt technik zdobienia jajek .
Do barwienia jajek gospodynie używały naturalnych barwników. Aby zabawić jajko na niebiesko należy użyć liści czerwonej kapusty, na żółto jajka zabarwi kurkuma, na brązowo łupiny z cebuli, na różowo - sok z buraków, na zielono świeży szpinak lub pietruszka.
W Łomnicy na Sądecczyźnie malowaniem zajmują się tu głównie kobiety. Jajka zdobią metodą batikową - potrzebny jest do tego rozgrzany wosk, patyczek i szpilka umocowana na jego końcu. Główkę szpilki maczają w wosku i malują wzory na jajku. Potem jajka zanurzają w barwniku.
Jedne z najpiękniejszych pisanek w naszym regionie powstają w Zalipiu. To znana z malowanych chat miejscowości na Powiślu Dąbrowskim. Wzory, którymi tamtejsze malarki dekorują domy, przed Wielkanocą trafiają także na kolorowe pisanki.
Każda zalipiańska pisanka jest wyjątkowa, próżno szukać dwóch takich samych. Przed świętami Zalipiański Dom Malarek organizuje zajęcia warsztatowe podczas, których uczestnicy uczą się malować pisanki w tradycyjne, zalipiańskie wzory. Zdjęcia zalipiańskich pisanek mogą Państwo zobaczyć tu: http://www.radiokrakow.pl/galerie/kolorowe-pisanki-z-zalipia/
Warto też pamiętać, że pisanki były dawniej darem, który miał zapewnić osobie obdarowanej siłę, zdrowie i powodzenie w sprawach miłosnych.
W tradycji polskiej w Wielką Sobotę nawiedza się Groby Pańskie. Zwyczaj urządzania ich wprowadził w XII wieku zakon bożogrobców - Kanoników Regularnych Stróżów Bożego Grobu Jerozolimskiego. Od okresu Powstania Styczniowego nawiedzanie grobów miało wymiar patriotyczny. W różnych okresach historycznych, jak rozbiory, okupacja niemiecka czy stan wojenny, przy Grobach pojawiały się symbole nawiązujące do współczesnych wydarzeń.
W Krakowie, ale również w całej Małopolsce, wciąż żywa jest tradycja pielgrzymek do Grobów Pańskich. Wierni odwiedzają kilka, a czasem nawet kilkanaście kościołów i podziwiają specjalnie zaaranżowane Groby. W Krakowie są parafie i klasztory, które słyną z niezwykłych aranżacji.
Jednym z najbardziej znanych krakowskich grobów jest ten u Ojców Pijarów. Nie tworzą go jednak sami zakonnicy, ale co roku ogłaszany jest konkurs, w którym biorą udział artyści z całej Polski.
Otchłań morska z ciałami uchodźców, czyli wyjątkowy Grób Pański u krakowskich Pijarów
Liturgia Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się wieczorem w Wielką Sobotę, należy już do Niedzieli Wielkanocnej. Dokonuje się wówczas odnowienia obietnic chrztu. Wierni przychodzą do kościoła ze świecami, aby zapalić płomień "nowego życia", symbol zmartwychwstałego Chrystusa. Uroczyście śpiewa się orędzie wielkanocne, tak zwany "Exultet". Według słów hymnu, noc paschalna jest tą jedyną, która zna godzinę powstania z martwych Chrystusa, nocą, która łączy niebo z ziemią, a sprawy boskie - ze sprawami ludzkimi.
W sobotę w Krakowie usłyszęłiśmy dzwon Zygmunt, podczas procesji rezurekcyjnej która zwieńczyła liturgię Wigilii Paschalnej. Dzwon bił przez kilkanaście minut, gdy procesja okrążała królewską katedrę.
Dzwon Zygmunt odezwał się też w niedzielę wielkanocną o 9.45. O 10 mszę odprawił i udzielił błogosławieństwa dla Miasta Krakowa i Archidiecezji Krakowskiej ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.
RK/IAR/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
06:27
Środa w Małopolsce ciepła, ale pochmurna i burzowa
-
22:07
Kraków będzie lepiej chronić swoje lasy. Zdecyduje o tym prezydent miasta
-
20:33
Kamil Stoch kończy karierę. "Nie chcę być jak Kasai"
-
19:55
Pracujemy nad kolejnym słuchowiskiem! To współpraca Radia Kraków i Instytutu Książki
-
19:13
Sprawdzian formy dla każdego!
-
18:19
Obwodnica przez mękę. Lisia Góra będzie mieć wreszcie objazd, który wyprowadzi ruch z centrum
-
18:19
Znamy wyniki konkursu Mądra Książka Roku 2024 – plebiscytu na najlepszą książkę popularnonaukową
-
17:57
Poważny wypadek w Czerwiennem Górnem. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR
-
17:53
Wyjątkowe warsztaty w Parku Jordana
-
16:15
Gdzie kupić opony w Krakowie? Zamów online i odbierz w punkcie
-
15:51
Ciche egzekucje i długowieczne matki – fascunujące życie pszczół
-
15:28
Mniej pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne w Małopolsce. "Bo GUS ma nieaktualne dane"
-
10:40
Kraków Grzegorza Bednarczyka - odc. 2. - św. Józef patronem Krakowa i burzenie brogu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze