Dziś poznaliśmy nazwisko dyrektora-rezydenta przyszłorocznego Festiwalu. To Szkot-John Butt, który mówi:
„To wielki przywilej i radość móc zaangażować się tak silnie w Misteria Paschalia w roku 2018 – to wyjątkowy festiwal, który szybko staje się jednym z klejnotów koronnych europejskiej sceny kulturalnej. Angielska muzyka XVI–XVIII w., zarówno wokalna jak instrumentalna, zadziwia skalą wyrazu i duchowych emocji. Jako kulturowe dziedzictwo zawierające w sobie różnorakie elementy katolickie i protestanckie, repertuar ten ukazuje bardzo wyraźnie szereg kontemplacyjnych funkcji i interpretacji wspólnych dla chrześcijaństwa. Uzupełnieniem będzie znaczący wkład muzyki polskiej, która wniesie swą własną różnorodność muzyczną z tej samej epoki, co muzyka angielska, a także dzieła skomponowane dużo później. Europejscy kompozytorzy czasów dojrzałego baroku ukażą niezwykle inspirującą syntezę osiemnastowiecznych stylów, przebiegających przez całą Europę i łącząc geograficznie Wielką Brytanię z Polską: Bach, niewątpliwie najwybitniejszy mistrz jednoczący europejskie prądy w swoich czasach (który zresztą przez większą część życia pracował dla Elektoratu Saskiego, połączonego z Polską przez osobę monarchy); Handel, największy dramaturg swoich czasów, który także wchłonął wiele elementów duchowości katolickiego Rzymu i protestanckiego Londynu, uzupełniając przez to swe luterańskie wychowanie. Ten właśnie kompozytor wyniósł brytyjską muzykę na szczyty europejskiej kultury wczesnej epoki nowożytnej”-
Jest on na co dzień szefem szkockiego zespołu Dunedin Consort
Niektórzy twierdzą, że jest to ''późny Jacek Wójcicki”, ale ja się z tym poglądem nie zgadzam.
Swoiste barokowe antycypacje aktorskie można też podziwiać w Muzeum narodowym we Wrocławiu.Odnajdujemy tam obraz Bartłomieja Strobla „Portret Vogta”, który został namalowany w 1628 . A to przecież-wypisz wymaluj-Robert de Niro!
Nawet pieprzyk ma w tym samym miejscu.
Tegoroczna ((znakomita!) edycja festiwalu Misteria Paschalia w dużej mierze rozgrywała się w pejzażu krakowskiego Kazimierza.
A w tej części miasta spotykamy właśnie Roberta Więckiewicza w filmie „Ciało”.
A dusza i ciało już przygotowane na 15. Misteria Paschalia. Przekroczymy kanał La Manche.
Kraków pokaże w marcu przyszłego roku, że Brexit (przynajmniej muzyczny) nie istnieje.
A Nietzszche zaciera ręce, bo trwa ''wieczny powrót”...