Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wieczny powrót, czyli barokowy Robert Więckiewicz

  • Robert Konatowicz
  • date_range Piątek, 2017.04.21 16:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:31 )
Osiem dni wypełnionych koncertowymi premierami, liczne uniesienia, wspaniała publiczność i charyzmatyczny dyrektor-rezydent Vincent Dumestre – tegoroczne Misteria Paschalia przeszły do historii.

Dziś poznaliśmy nazwisko dyrektora-rezydenta przyszłorocznego Festiwalu. To Szkot-John Butt, który mówi:

„To wielki przywilej i radość móc zaangażować się tak silnie w Misteria Paschalia w roku 2018 – to wyjątkowy festiwal, który szybko staje się jednym z klejnotów koronnych europejskiej sceny kulturalnej. Angielska muzyka XVI–XVIII w., zarówno wokalna jak instrumentalna, zadziwia skalą wyrazu i duchowych emocji. Jako kulturowe dziedzictwo zawierające w sobie różnorakie elementy katolickie i protestanckie, repertuar ten ukazuje bardzo wyraźnie szereg kontemplacyjnych funkcji i interpretacji wspólnych dla chrześcijaństwa. Uzupełnieniem będzie znaczący wkład muzyki polskiej, która wniesie swą własną różnorodność muzyczną z tej samej epoki, co muzyka angielska, a także dzieła skomponowane dużo później. Europejscy kompozytorzy czasów dojrzałego baroku ukażą niezwykle inspirującą syntezę osiemnastowiecznych stylów, przebiegających przez całą Europę i łącząc geograficznie Wielką Brytanię z Polską: Bach, niewątpliwie najwybitniejszy mistrz jednoczący europejskie prądy w swoich czasach (który zresztą przez większą część życia pracował dla Elektoratu Saskiego, połączonego z Polską przez osobę monarchy); Handel, największy dramaturg swoich czasów, który także wchłonął wiele elementów duchowości katolickiego Rzymu i protestanckiego Londynu, uzupełniając przez to swe luterańskie wychowanie. Ten właśnie kompozytor wyniósł brytyjską muzykę na szczyty europejskiej kultury wczesnej epoki nowożytnej”-

Jest on na co dzień szefem szkockiego zespołu Dunedin Consort

https://vimeo.com/33972398

Na deser proponuję w ten weekend takie barokowe delicje w Krakowie
 
Ostatnia szansa, by podziwiać rozpoczętą 10 lutego w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawę "Skarby baroku''. . Proszę sobie imaginować, że pojawił się na niej portret Roberta Więckiewicza z rodziną z pierwszej połowy XVIII wieku :)

 

Niektórzy twierdzą, że jest to ''późny Jacek Wójcicki”, ale ja się z tym poglądem nie zgadzam.

Swoiste barokowe antycypacje aktorskie można też podziwiać w Muzeum narodowym we Wrocławiu.Odnajdujemy tam obraz Bartłomieja Strobla „Portret Vogta”, który został namalowany w 1628 . A to przecież-wypisz wymaluj-Robert de Niro!

Nawet pieprzyk ma w tym samym miejscu.


Tegoroczna ((znakomita!) edycja festiwalu Misteria Paschalia w dużej mierze rozgrywała się w pejzażu krakowskiego Kazimierza.

A w tej części miasta spotykamy właśnie Roberta Więckiewicza w filmie „Ciało”.

A dusza i ciało już przygotowane na 15. Misteria Paschalia. Przekroczymy kanał La Manche.

Kraków pokaże w marcu przyszłego roku, że Brexit (przynajmniej muzyczny) nie istnieje.

A Nietzszche zaciera ręce, bo trwa ''wieczny powrót”...

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię