Założenia Programu ochrony powietrza (POP) wicemarszałek Małopolski omówił podczas wtorkowego briefingu prasowego. Jak podkreślił, daje on nadzieję na poprawę jakości powietrza w regionie, a przyjęte założenia oznaczają przede wszystkim "skupienie się na szybkiej absorbcji środków z programu Czyste Powietrze i Stop Smog".
"Szczególnie ważne w kontekście realizacji tych programów jest zobowiązanie przeprowadzenia inwentaryzacji palenisk. To jest bardzo istotne, bo jeżeli mamy pozyskiwać jak największą ilość środków finansowych, zwłaszcza dla osób najuboższych, to ta inwentaryzacja musi mieć miejsce" - wyjaśnił Urynowicz.
Jako istotną określił również kwestię "preferencji finansowych dla pieców na biomasę". "Przyjęliśmy, że do roku 2023 finansowane będą tylko te piece, które spełniają wysoką normę - wyższą niż ta, wynikająca z ekoprojektu, czyli 20 miligramów na metr sześcienny" - powiedział. Ocenił również, że jest to "bardzo ważna, jakościowa zmiana", która ustawi przyszłą energetykę domową na właściwe tory.
Inną poruszoną podczas briefingu sprawą były "preferencje dla odnawialnych źródeł energii". "Chcielibyśmy, że przede wszystkim instytucje publiczne mogły wykazać się pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł energii; temu także służył Program ochrony powietrza" - zaznaczył wicemarszałek.
Jako wyzwanie określił także decyzję o odejściu od finansowania pieców węglowych. Wskazał także na konieczność rozpoczęcia kontroli interwencyjnych, podejmowanych do 12 godzin od wpłynięcia zgłoszenia. "To szczególnie ważne w kontekście palenia śmieciami w piecach" - podkreślił Urynowicz. Jego zdaniem dyskusję o tym, czy oznacza to dodatkowe zobowiązanie dla samorządów, rozstrzygają zapisy ustawy o ochronie środowiska, która - jak dodał - "bardzo wyraźnie wskazuje", że jest to obowiązek włodarzy gmin.
Urynowicz podkreślił, że przygotowanie programu poprzedziła niemal roczna praca, dlatego cieszy się, że Sejmik "tak jednoznacznie" zdecydował o jego przyjęciu.
Wskazał, że konieczne jest podejmowanie kolejnych kroków w celu ochrony jakości powietrza w regionie. W jego ocenie "dzisiaj to jedno z najpoważniejszych wyzwań, przed którymi stoi Małopolska". "Ale te wyzwania to również nasze zobowiązania, bo my także, poprzez nasze postawy, działania, sposób reagowania, jesteśmy w stanie zmieniać pewne negatywne skutki oddziaływania na środowisko" - zauważył wicemarszałek.
Za przyjęciem programu głosowało 33 radnych, żaden nie był przeciw, czterech wstrzymało się od głosu, dwóch było nieobecnych.
Nowy program zastąpi dotychczasowy, przyjęty w styczniu 2017 r. Zapisy dokumentu będą miały wpływ na działania gmin w województwie w obszarze jakości powietrza w ciągu najbliższych trzech lat.
(PAP/jp)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.