Lato jest najcieplejszą porą roku. W świecie roślin - to okres dojrzewania nasion i owoców, a w świecie zwierząt - wydawania na świat nowego pokolenia i przygotowania go do samodzielnego życia.
Podczas letnich nocy można obserwować tzw. spadające gwiazdy, czyli meteory. Są to skalne okruchy z kosmosu, które po wejściu atmosferę spalają się, co jest widoczne jako świetlny ślad, czyli meteor. Zjawiska te można oglądać między 17 lipca a 24 sierpnia, a ich maksimum przypada 12 sierpnia i wtedy można zobaczyć nawet 150 spadających gwiazd w ciągu godziny. W wielu miejscach w tym czasie są organizowane tzw. noce spadających gwiazd, czyli pikniki astronomiczne i pokazy nieba.
Każdego roku lato astronomiczne rozpoczyna się w innym momencie ze względu na to, że w naszym kalendarzu liczba dni wynosi 365 lub 366, natomiast pełen obieg Ziemi dookoła Słońca zajmuje 365 i 24 setne dnia. Różnice w początku lata wynoszą zazwyczaj kilka godzin. Stąd też biorą się lata przestępne.
Lata astronomicznego nie należy mylić z latem kalendarzowym, którego początek przypada zawsze 22 czerwca i jest niezależny od położenia Słońca względem Ziemi.
Klimatyczne lato trwa, dopóki średnia dobowa temperatura powietrza przekracza 15 stopni. Tak zwykle bywa do połowy października. Lato astronomiczne natomiast kończy się w momencie równonocy jesiennej, czyli między 22 a 23 września.
W ubiegłym stuleciu pierwszy dzień lata był w Polsce najcieplejszy w 1917 roku - termometry wskazywały wówczas ponad 35 stopni. Najchłodniej - poniżej 13 stopni - było w tym dniu, w 1923 roku.
IAR/bp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.