Mieszkańcy Małopolski, budując dom lub wymieniając urządzenie grzewcze, w pierwszej kolejności powinni pomyśleć o niskoemisyjnym ogrzewaniu – podłączeniu do sieci ciepłowniczej, o pompie ciepła, panelach słonecznych, ogrzewaniu gazowym lub lekkim oleju opałowym.
Ci, którzy decydują się na kocioł lub kominek na paliwa stałe, po 1 lipca 2017 muszą zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (za wyjątkiem kotłów zgazowujących drewno). Trzeba przy tym pamiętać, że od 2021 roku nie można otrzymać już dotacji na zakup nowego pieca węglowego.
Użytkownicy kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3, czyli kopciuchów, do końca 2022 roku muszą je wymienić. Stary kocioł można zastąpić ogrzewaniem z miejskiej sieci ciepłowniczej, pompą ciepła, kotłem gazowym, kotłem na lekki olej opałowy lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu, czy ogrzewaniem elektrycznym. Kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 należy wymienić do końca 2026 roku. Kotłów klasy 5 zainstalowanych przed 1 lipca 2017 roku, można używać bezterminowo.
W gminach Niepołomice, Krzeszowice, Skawina, Rabka Zdrój, Czarny Dunajec oraz miast Oświęcim i Nowy Targ regulacje Lokalnych Uchwał Antysmogowych zakładają m.in. całkowite odejście od węgla od 2030 roku.
W przypadku kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone użytkowanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 %.
Uwaga! Warto pamiętać, że użytkownik instalacji, który nie przestrzega przepisów uchwały antysmogowej, może zostać ukarany mandatem do 500 zł. Kontrolujący – pracownik urzędu gminy lub straży gminnej - może również skierować wniosek do sądu o ukaranie karą grzywny do 5 tys. zł. Karę można nałożyć ponownie przy każdym wykryciu przypadku naruszenia zapisów uchwały antysmogowej.