1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. NIE, to obecne pieniądze wszystkich Polaków, które rząd ściąga w formie  podatków powinny być rozsądniej wydawane. Mamy wiele przykładów marnotrawstwa i nieracjonalnego wydawania pieniędzy na poziome centralnym.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Raczej Nie , demografia powoduje, że w najbliższych latach nawet  przy obecnym wieku emerytalnym będzie rosła  liczba emerytów w stosunku do liczby pracujących. Dlatego obniżając wiek emerytalny musielibyśmy drastycznie podnieść podatki, albo wypłacać głodowe emerytury. Musimy robić wszystko, aby Polacy byli zdrowsi (promocja rekreacji, sportu amatorskiego, opieka zdrowotna, nawyki żywieniowe, walka ze smogiem), tak aby byli w dobrej kondycji zarówno  podczas kariery zawodowej jak i emerytury.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Nie, to bzdurny pomysł zakładający  zwiększenie centalizacji i zakładające, że państwo jest omnipotencyjne i wszystko zrobi za nas lepiej. To nieprawda. NFZ powinien być reformowany tak, aby zwiększyć jego efektywność. Zwolennicy finansowania służby zdrowia z budżetu marzą o rozbudowie ministerstw, tak, aby mieć więcej stanowisk do obsadzenia wśród rodziny i znajomych (to klasyczny nepotyzm).

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Tak i Nie.  W krótkim terminie nawet nie ma o tym mowy, gdyż Polska nie spełnia odpowiednich kryteriów. W perspektywie kilku lat, gdy ulegnie uspokojeniu sytuacja międzynarodowa i będzie więcej plusów niż minusów tej decyzji (przyjęcia euro) należy  poważnie ją rozważyć.

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Bądźmy realistami – uchodźcy nie pchają się do nas. Ich interesuje pobyt

w Niemczech lub Szwecji. Tak, że panika podsycana przez większość partii politycznych jest na wyrost. W dłuższej perspektywie będzie następowała depopulacja naszego kraju. Od wielu lat polskich dzieci rodzi się mało. Dużo poniżej stanu który pozwoliłby na  prostą zastępowalność pokoleń.Niestety działania poprzednich rządów w celu zwiększenia liczby dzieci zawsze kończyły się klęską. A ktoś na nasze emerytury będzie musiał pracować. To niepopularna prawda, ale dlaczego mamy się oszukiwać? Dlatego w dłuższej perspektywie imigracja będzie raczej niezbędna, chyba że rząd zrobi coś czego nie potrafił od kilkudziesięciu lat tj. zachęcić Polaków, aby mieli więcej  dzieci. Przy tych rządach nie wierzę w to. Są one za bardzo skoncentrowane na sobie, a nie na rozwiązaniu problemów obywateli i państwa.

A chyba nie chcemy gwałtownego spadku poziomu życia w Polsce za kilkanaście, kilkadziesiąt lat(mało pracujących i dużo emerytów)  i sytuacji gdy za 50 lat będziemy mieli w kraju 15-20 mln ludności?

Wśród imigrantów preferencje muszą mieć Polacy chcący wrócić do kraju  oraz  imigranci bliscy nam kulturowo. Ważna jest integracja imigrantów w społeczeństwie  i nie dopuszczenie do powstania gett imigranckich. Oczywiście powinniśmy mieć prawo odmowy wjazdu na teren Polski dla osób niepewnych i podejrzanych. Tutaj duża praca dla naszych tajnych służb. A wogóle najlepiej gdyby sprowadzać do Polski ludzi, którzy pozwolą nam się szybciej rozwijać (naukowcy, przedsiębiorcy, lekarze itd)

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. NIE. Co np. z sytuacjami gdy ciąża jest wynikiem gwałtu kazirodczego? In vitro nie powinno być zakazane. Szkoda tylko, że  skuteczność zabiegów nie jest zbyt wysoka. Są inne, skuteczniejsze metody leczenia bezpłodności.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. To zależy od zawartości projektu ustawy.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. Należy rozważyć taką możliwość. Polska edukacja musi być poddana gruntownej reformie, tak, aby odejść od wkuwania i wszechobecnego testowania. Uczeń powinien iść do szkoły z radością, a nie jak na odrabianie pańszczyzny.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. We wczesnym, rodzice powinni mieć możliwość wyboru czy w wieku 6 czy 7 lat (zależy  indywidualnego przypadku dziecka). Badania naukowe stwierdzają, że dziecko najchłonniej przyswaja wiedzę w wieku 5 lat. Posyłanie dzieci w wieku lat 7 powoduje, że najefektywniejszy czas na naukę ma już za sobą i później niełatwo będzie nadgonić stracony czas. Pamiętajmy, że jako Polacy w erze globalizacji rywalizujemy z innymi narodami. Kraje, które lepiej wyedukują swoje dzieci będą innowacyne , a przez to bogate. Przegrani będą mogli liczyć na niskopłatną pracę w montowniach koncernów z państw bogatych. Ja osobiście posłałem 6-letniego syna do klasy gdzie 80% stanowili 7-latkowie. Szybko nadrobił początkowe braki a dziś z uśmiechem idzie do szkoły, gdyż w klasie ma wielu dobrych kolegów (starszych od niego o rok : ).

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp.  NIE. W dobie internetu, gdy połowa moich znajomych nie ma ani odbiornika TV ani radiowego taka opłata nie ma uzasadnienia. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że za telewizor płaci zarówno ten kto ma i ogląda TV, jak i tego nie czyni, gdyż ma np.  fantazję, aby zostać pustelnikiem. To sytuacja skrajna, ale życie składa się też z takich : )