Udział w akcji Noc Konfesjonałów polega na zorganizowaniu dodatkowej spowiedzi w Wielkim Tygodniu i zgłoszeniu udziału kościoła w serwisie https://nockonfesjonalow.pl/.
W tym roku udział w akcji zadeklarowało ponad 100 kościołów z 37 diecezji w Polsce i wciąż zapisują się nowe - poinformował PAP koordynator akcji ks. Grzegorz Adamski. Najwięcej zgłoszonych parafii jest z diecezji sosnowieckiej i szczecińsko-kamieńskiej oraz takich miast jak: Lublin, Sosnowiec czy Wrocław.
W tym roku akcja przebiega pod hasłem "Prawdziwa Wielkanoc zaczyna się w sercu".
"Głównym przesłaniem uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego jest prawda, że istnieje coś więcej niż tylko życie biologiczne, że jest jeszcze życie po śmierci. Dla chrześcijan gwarancją tego jest Jezus Chrystus, który jako pierwszy żywy wrócił z cmentarza. Wielkanoc to nie kurczaczek ale moje zmartwychwstanie osobiste z grzechu, ponieważ w teologii chrześcijańskiej grzech prowadzi do śmierci" - powiedział ks. prof. Adamski. I dodał, że "w sakramencie pokuty pozwalamy Bogu zniszczyć nasze grzechy, uleczyć nasze serca, podnieść nas i objąć, abyśmy poznali Jego czułe i współczujące oblicze".
W aplikacji na telefony komórkowe "Noc konfesjonałów" przygotowano m.in. rachunek sumienia w formie audiobooka oraz zakładki z kościołami, w których odbywa się spowiedź w godzinach nocnych.
Pierwsza edycja "Nocy konfesjonałów" odbyła się w 2010 r. Wówczas w inicjatywie wzięły udział jedynie dwie świątynie, ale z roku na rok ich liczba systematycznie rosła. Najwięcej kościołów – 139, wzięło udział w akcji w 2018 r.