Spadek ilości aut korzystających z autostrady widoczny jest od ponad sześciu tygodni. W drugiej połowie marca Grupa Stalexport Autostrady, do której należy zarządzająca drogą spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) rozpoczęła publikowanie cotygodniowych raportów na temat zmian natężenia ruchu w w stosunku do podobnych okresów rok wcześniej - ze względu na potencjalny wpływ spadku ruchu na tegoroczne wyniki spółki.

Z najnowszych danych wynika, że miniony tydzień między 6 a 12 kwietnia był jak dotąd rekordowy pod względem spadku natężenia ruchu. Odcinkiem autostrady A4 między Katowicami a Krakowem przejechało w tym czasie 72,1 proc. aut osobowych mniej niż rok wcześniej i 41,7 proc. mniej ciężarówek. Ogółem z autostrady skorzystało 66,7 proc. pojazdów mniej niż w 15. tygodniu ubiegłego roku.

W marcu zarząd Grupy Stalexport Autostrady ocenił, iż skutki rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2 oraz zachorowań na COVID-19 mogą mieć istotny wpływ na przyszłe wyniki operacyjne i finansowe oraz działalność Grupy, jednak skala tego wpływu nie jest na razie możliwa do oszacowania.

Ogółem od początku tego roku do 12 kwietnia, w odniesieniu do sytuacji sprzed roku, ruch samochodów osobowych na autostradzie Katowice-Kraków zmalał o 17,5 proc., a ruch ciężarówek o 9,3 proc. Średnio ruch był mniejszy o 16,1 proc.

Spadek natężenia ruchu (średnio o 4,3 proc.) rozpoczął się w 10. tygodniu tego roku, a w kolejnym tygodniu wynosił już 15,9 proc. W następnych czterech tygodniach dynamika spadku stopniowo zwiększała się wraz z kolejnymi ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa - ruch aut osobowych był mniejszy w poszczególnych tygodniach o 61,9-72,1 proc., ruch ciężarówek o 15,3-41,7 proc., a ruch ogółem o 53,6-66,7 proc.

W całym minionym roku z płatnego odcinka autostrady A4 między Katowicami a Krakowem korzystało średnio 45,6 tys. pojazdów na dobę. Ubiegłoroczne średnie natężenie ruchu było zbliżone do poziomu z roku 2018.

 

(PAP/łk)