Zgodnie z tym pomysłem każdy uczeń w szkole otrzymał świadectwo z paskiem odpowiadające jego umiejętnościom i talentom. Tradycyjnie za wysoką średnią był biało-czerwony pasek, ale uczniowie, którzy mają osiągnięcia sportowe, otrzymali świadectwo z biało-pomarańczowym paskiem, dusze artystyczne i utalentowani plastycznie otrzymali pasek biało-różowy a na przykład specjaliści od informatyki i komputerów biało-niebieski.
Julia z klasy 8 na świadectwie ma biało-żółty pasek:
Ja trzymam pasek żółty, dlatego że lubię bardzo pomagać innym i zostanie to wyróżnione przez to, że uczestniczyłam w wolontariacie. Angażuje się dużo w życie szkoły czy gminy. Na normalny pasek zabrakło, ale nie czuję się przez to gorsza, bo dostanę ten żółty pasek i jest to dla nas takie podniesienie na duchu. Jeśli nie możemy mieć czerwonego paska, to nie zostaniemy potraktowani po prostu gorzej, czego jako młodzież nie lubimy.
Akcja spotkała się z bardzo dużym zadowoleniem ze strony uczniów — przyznaje Magdalena Sumara pedagog ze szkoły w Wierzchosławicach.
Zawsze na pewno jest rywalizacja, żeby to tego 4.75 dociągnąć, natomiast bardzo ich motywuje to, że mogą uzyskać pasek w innym kolorze. Bardzo się cieszą. Dzisiaj nawet spotkałam się z reakcją, gdzie dziewczynka mówi, że brakuje tak bardzo niewiele do tego paska, ale będę miała pasek w innym kolorze. Dlatego warto się starać, dołączać do akcji, żeby te nasze dzieci zmotywowane podjęły z chętnie kolejny rok szkolny.
Szkoła w Wierzchosławicach kolorowe paski na świadectwach uczniów przygotowała w porozumieniu z Radą Rodziców. Sami przygotowaliśmy specjalne koszulki na świadectwa — mówi dyrektor szkoły Magdalena Szybilska.
Technicznie sprawę rozwiązaliśmy w ten sposób, że na każde świadectwo nakładamy taka folijkę z odpowiednim paskiem, oznaczającym daną umiejętność, zdolność, aktywność dziecka i w ten sposób uhonorujemy to świadectwo w inny sposób.
Świadectwo z biało-niebieskim paskiem, przeznaczone było dla utalentowanych informatycznie, biało-różowy pasek dla tych utalentowanych artystycznie, biało-zielony dla przyrodników, biało-żółty dla wolontariuszy, biało-fioletowy dla odkrywców a biało-pomarańczowy dla sportowców.
Uczniowie wspólnie z nauczycielami oceniali, za jaki talent należy się im wyróżnienie i w ciągu roku pracowali na to, aby także taki kolorowy pasek otrzymać — przyznaje nauczycielka Elżbieta Zegar.
To był akcja, która dotyczyła wszystkich nauczycieli. Zapisywali talenty uczniów w postaci uwag, dzięki czemu wychowawcy było po prostu łatwiej później to wszystko zorganizować. Dzieci również na godzinie wychowawczej oceniają siebie i innych. Mogą się same wypowiedzieć.
Pomysł jest ogólnopolską kampanią #pasek dla każdego ucznia — przyłączyć do niej może się każda szkoła. Ideą przedsięwzięcia jest wspieranie talentów uczniów i budowanie w nich poczucia własnej wartości nie tylko przez szkolne stopnie.
W sumie w szkole w Wierzchosławicach dziś wręczono 143 świadectwa z paskiem z tego 71 z biało-czerwonym.