Od 27 grudnia ub.r., gdy pierwsza osoba w Polsce otrzymała szczepionkę przeciw COVID-19 wykonano ponad 1 461 578 zastrzyków. 1 117 146 osób otrzymało pierwszą dawkę, a 344 432 – drugą - podano w czwartek na rządowych stronach gov.pl Jak dodano - zanotowano 1096 niepożądanych odczynów poszczepiennych. W zestawieniu poinformowano też, że zutylizowano 3238 dawek szczepionki.

Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że w przyszłym tygodniu rozpoczną się szczepienia nauczycieli, którzy pracują obecnie w szkołach w systemie stacjonarnym, w przedszkolach i opiekunów w żłobkach. Zapisy na szczepienia zaczną się w poniedziałek, a same szczepienia w piątek.

"Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1C, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów - wszystkich tych grup, które są wymienione w etapie 1C" - wskazał Dworczyk.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że w pierwszej kolejności możliwość szczepienia będzie oferowana nauczycielom wychowania przedszkolnego, osobom zatrudnionym jako pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy, nauczycielom klas I-III szkół podstawowych (w tym pracownikom świetlic), nauczycielom szkół i placówek specjalnych, nauczycielom i instruktorom praktycznej nauki zawodu oraz pracownikom pedagogicznym poradni psychologiczno-pedagogicznych. Zaszczepieni będą mogli być też kadra kierowniczo-pedagogiczna tych szkół i placówek. "W skrócie: to są wszyscy nauczyciele, którzy dzisiaj pracują w systemie stacjonarnym" - podsumował Czarnek.

Rada Medyczna przy premierze zarekomendowała w środę szczepienia u osób zakwalifikowanych w Narodowym Programie Szczepień do grupy 1C, czyli m.in. nauczycieli poniżej 60 lat, preparatem firmy AstraZeneca. Starsi nauczyciele będą szczepieni preparatami koncernu Pfizer i firmy BioNTech oraz firmy Moderna.

Dworczyk podkreślił, że "wszystkie szczepionki, które zostały dopuszczone do używania na terenie Unii Europejskiej są w 100 proc. bezpieczne". Podał, że pierwszy transport szczepionki od firmy AstraZeneca dotrze do Polski w najbliższą sobotę 6 lutego i będzie to ok. 120 tys. dawek. Kolejne transporty mają być 10, 17 i 28 lutego. Do końca miesiąca do Polski powinno trafić łącznie ok. miliona sztuk szczepionki firmy AstraZeneca.

Na Dolnym Śląsku 33,5 tys. osób przyjęło drugą dawkę przeciwko COVID-19 – wynika z danych resortu zdrowia. Do środy przyjęło ją ponad 119 tys. osób. Najwięcej zaszczepionych jest we Wrocławiu – 55,3 tys. osób, a najmniej w powiecie polkowickim, gdzie od początku akcji podano ją 282 osobom, ale tylko w środę 64 osobom – czyli akcja szczepień się tam dopiero rozwija.

W Wielkopolsce szczepionkę przeciw COVID-19 do tej pory otrzymało ponad 125 tys. osób. Blisko 30 tys. osób dostało drugą dawkę preparatu. Dzienna liczba zastrzyków w Wielkopolsce sięgnęła 9,2 tys.

W woj. warmińsko-mazurskim podano dotąd 49 118 dawek szczepionki, drugą dawkę przyjęło 11 367 osób. Dotąd zaszczepiono 1090 pracowników DPS-ów w 47 domach. "Stanowi to ok. 66 proc. z ogólnej liczby 1664 pracowników zgłoszonych do szczepienia. Do zaszczepienia pozostaje wciąż 549 zgłoszonych pracowników" – zaznaczył rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek poinformował w czwartek PAP. Powiedział, że dotąd zaszczepiono 72 proc. mieszkańców DPS-ów w regionie. W poprzednim tygodniu odsetek ten wynosił 71 proc. "Logistycznie jesteśmy gotowi na szczepienia, niestety brakuje szczepionek" – przyznał.

Poinformował, że zaszczepiono 152 pracowników ośrodków dla przewlekle chorych w 15 placówkach. "Stanowi to ok. 63 proc. z ogólnej liczby 241 pracowników zgłoszonych do szczepienia. Do zaszczepienia pozostaje wciąż 89 zgłoszonych pracowników" – powiedział Guzek.

W województwie Lubuskiem dotychczas zaszczepiono 83,6 tys. osób przeciw COVID-19, w tym ponad 18,3 tys. otrzymało drugą dawkę – wynika z rządowego raportu szczepień. Ostatniej doby szczepionkę przyjęło prawie 6,9 tys. obywateli. Najwięcej – prawie 31 tys. – wykonano w Lublinie, ponad 5,5 tys. w powiecie puławskim, ponad 4,2 tys. w Białej Podlaskiej, ponad 4 tys. w Zamościu, ponad 2,9 tys. w Chełmie.

W woj. lubelskim jest w sumie 417 punktów szczepień, w których realizowane są szczepienia populacyjne. W 32 szpitalach węzłowych trwają szczepienia grupy zero, czyli pracowników sektora ochrony zdrowia, głównie drugą dawką. Wciąż wstrzymane jest szczepienie pierwszą dawką osób z grupy zero, czyli personelu medycznego.

W czwartek NFZ podał, że oddającym krew i jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, przysługują dwa dni zwolnienia i ulga na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego

Jeśli oddało się krew lub jej składniki, co najmniej trzy razy uprawnienie obejmuje też 33 proc. ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego. Ulgę na przejazdy potwierdza zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA. Uprawnienie przysługuje przez sześć miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.

Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła proces dopuszczania do obrotu szczepionki firmy Novavax przeciw COVID-19. Polska zakontraktowała 8,4 mln dawek tego preparatu – poinformował w czwartek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

"EMA rozpoczęła proces dopuszczania do obrotu kolejnej szczepionki – Novavax. Ponieważ producent deklaruje początek dostaw na drugi kwartał zakontraktowaliśmy 8,4 mln dawek dla Polski" – napisał szef resortu zdrowia.

Novavax to amerykańska firma biotechnologiczna opracowująca szczepionki nowej generacji przeciwko poważnym chorobom zakaźnym. Informowała ona pod koniec stycznia, że opracowany przez nią preparat w badaniach w RPA wykazał 50 proc. skuteczności, podczas gdy w Wielkiej Brytanii wskaźnik ten wyniósł 89,3 proc.

Dotychczas do obrotu na rynku unijnym dopuszczono trzy szczepionki przeciw COVID-19 – dwóch preparatów wyprodukowanych w technologii mRNA – firmy Pfizer/BioNTech (o nazwie Comirnaty) i firmy Moderna (Moderna COVID-19 Vaccine) i jednego preparatu wektorowego zawierającego adenowirusa, opracowanego przez brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca i naukowców z Uniwersytetu Oksfordzkiego (COVID-19 Vaccine AstraZeneca).


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko