Jak tłumaczy Anna Krokosz z Instytutu Wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego, która zaprojektowała innowacyjny płaszcz przeciwdeszczowy, jej rozwiązanie pozwoli niepełnosprawnym poruszającym się na wózku spędzać aktywnie czas na zewnątrz niezależnie od pogody. "W pozycji siedzącej na deszcz narażone są głównie nogi. Osłonięcie nóg jest kluczem. Moje rozwiązanie składa się ze zwykłej kurtki, która sprawdzi się jako kurtka dla osoby pełnosprawnej i elementu, który zasłania nogi. To taki śpiworek" - mówi.
- Samorząd województwa małopolskiego inwestuje w te innowacje. Przewidywane jest przekazanie środków w wysokości 1 milion 800 tysięcy złotych. Wybrane zostaną 42 projekty innowacyjne. Z tego 6 zostanie wdrożonych w życie - dodaje Marta Malec-Lech, członek zarządu województwa małopolskiego.
Innowacyjny płaszcz przeciwdeszczowy przeszedł już liczne testy, m.in. w Instytucie Włókiennictwa, a zainteresowanie jego upowszechnieniem wyraziło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Jak dodała projektantka Anna Krokosz, celem projektu jest darmowe udostępnienie wykroju płaszcza, tak aby każdy we własnym zakresie mógł zlecić jego uszycie. Powinno to nastąpić najpóźniej w kwietniu.
(Mariusz Bartkowicz/ko)