Wśród nowych osób z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem są mieszkańcy powiatów: wielickiego (2 starsze kobiety, kobieta i 2 mężczyzn w sile wieku) oraz myślenickiego (kobieta i mężczyzna w sile wieku). Wszystkie te osoby przebywają w izolacji.
Obecnie w Małopolsce mamy 192 potwierdzone laboratoryjnie przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Najmłodsza zakażona osoba ma 8 miesięcy, najstarsza 91 lat. Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (65 osób), powiatu wielickiego (35 osób) i powiatu krakowskiego (16 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat (46 osób), a także 51-60 lat (37 osób) oraz 61-70 lat (29 osób). Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet.
W szpitalu w Limanowej zmarła 86-letnia kobieta z koronawirusem
Spora część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (61 osób), niewielka grupa aktualnie jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.
Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan 7 osób określa się jako ciężki.
Najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się, przebywając za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, a także w Niemczech czy w Meksyku. Bywa, że w ramach postępowania epidemiologicznego na danym etapie nie jest możliwe jednoznacznie wskazanie konkretnej osoby, która stała się źródłem zakażenia. W takich sytuacjach kwarantanną obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia, ale postępowanie uwzględnia też jego rozszerzenie pod szerszym kątem w toku dalszych ustaleń. To wszystko pokazuje, jak ważne jest stosowanie wszelkich możliwych środków ostrożności: minimalizowanie kontaktów, zachowywanie odległości od innych osób, niewychodzenie z domów bez potrzeby i przestrzeganie zasad higieny. Musimy mieć świadomość, że tak naprawdę w wielu miejscach możemy zostać zakażeni: na spacerze, na zakupach czy w komunikacji publicznej. Dlatego tak ważne są dyscyplina i rygor, którym wszyscy muszą się podporządkować, aby działania ochronne były skuteczne. To wspólna odpowiedzialność za sytuację, w której wszyscy uczestniczą.
Informacje o ozdrowieńcach (czyli osobach niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać – ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową) do sanepidu przekazywane są przez szpitale. Dotychczas WSSE w Krakowie nie otrzymała takiej oficjalnej informacji.