Farmaceuci zgłaszają albo problemy z organizacją takiego punktu u siebie, albo też jeszcze nie otrzymali przesyłki z testami. Kłopot ze znalezieniem miejsca u siebie w placówce ma na przykład Patrycja Sobańska-Rej z Apteki Codziennej w Krakowie:
Jesteśmy podłączeni do systemu, natomiast nie umiem sobie poradzić ani z wygenerowaniem slotów dla pacjentów, nie wiem też, jak mam to organizacyjnie przeprowadzić w swojej aptece. Mam pewne pomysły na to, tak żeby było bezpiecznie dla wszystkich, al niestety one się wykluczają z komunikatami, które otrzymujemy, jakie wymogi mamy spełniać.
Dlatego też część farmaceutów zastanawia się, czy testów nie wykonywać jedynie wieczorami, na przykład przez godzinę już po zamknięciu apteki. To problemy, których nie było w przypadku szczepień z oczywistych względów. W tym momencie przychodzą do aptek dwie grupy osób - normalni klienci i osoby chcące przyjąć dawkę szczepionki. Obie potencjalnie zdrowie. Teraz, jak przyznaje Jerzy Jasiński, wiceprezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, teraz dojdzie trzecia grupa osób:
To grupa potencjalnie chorych pacjentów, ponieważ oni zgłaszają się już pewnymi objawami, chcą stwierdzić, czy to zakażenie się u nich rozwija. I należałoby te trzy grupy w jakiś sposób rozdzielić. Nie każda apteka będzie miała możliwość takiej selekcji. Aptek na terenie woj. małopolskiego mamy w tej chwili 1031. Ja myślę, ze to będzie 10-15% tych aptek, to będzie taka rozsądna liczba.
Zdaniem Okręgowej Izby Aptekarskiej właśnie tylko tyle aptek w regionie jest w stanie sprostać wymaganiom i wytycznym ministerstwa. Farmaceuci zgłaszają też jednak inne problemy, bo choć otrzymali już testy, jeszcze testów nie wykonują:
Dostaliśmy je dzisiaj, czyli teoretycznie w dniu rozpoczęcia. I nic więcej. Żadnych fartuchów, przyłbic ochronnych, żadnych akcesoriów. Wszystko powinniśmy chyba organizować sami.
mówi Patrycja Sobańska-Rej z Apteki Codziennej.
O tym, że to jednak dopiero początek całej akcji przekonuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jak mówi Aleksandra Kwiecień z Małopolskiego NFZ, najpierw farmaceuci potrzebują czasu na organizację, muszą jeszcze przejść szkolenia - wczoraj odbyło je na przykład ok. 5 tysięcy osób:
Farmaceuci otrzymują instrukcje, jak poprawnie pobierać wymaz. Otrzymują też informacje, jak wprowadzać do systemu te dane. Przypomnę, że jeżeli osoba zgłosi się do apteki na bezpłatny test, farmaceuta pobierze wymaz, wykona test i umieści wynik w systemie. Osoba, która zgłosi się na wymaz, może go zobaczyć w swoim Intranetowym Koncie Pacjenta.
Założenie jest oczywiście takie, żeby ta liczba rosła z dnia na dzień, lista ma być uzupełniana na bieżąco. W tym momencie w całym regionie na razie zadeklarowało swoją gotowość 10 placówek - w tym dwie w Krakowie, po jednej na przykład w Tarnowie, Chrzanowie czy też Rabce. Mapę z aptekami, które zgłosiły się do wykonywania bezpłatnych testów antygenowych można znaleźć na stronie pacjent.gov.pl. Po znalezieniu jednak najbliższego takiego punktu polecam też najpierw zadzwonić do apteki i upewnić się, że takie testy już wykonuje.