W całym kraju strażacy zanotowali ponad 2000 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem i podtopieniami. Najwięcej na Śląsku i w Małopolsce.

Strażacy mają ręce pełne roboty w związku z ulewami. Ostrzeżenie III stopnia w Małopolsce

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże. W zasięgu słabego klina wyżowego znajduje się częściowo zachód, centrum i południe kontynentu. Polska zachodnia i północna jest pod wpływem zatoki niżowej z chłodnym frontem atmosferycznym, związanej z niżem znad Morza Norweskiego. Pozostały obszar kraju pozostaje w obniżonym ciśnieniu. Napływa powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 998 hPa. Przewiduje się wzrost ciśnienia.

W środę zachmurzenie początkowo małe i umiarkowane, po południu umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu po południu możliwe również burze, lokalnie z gradem. Bez opadów w centrum kraju. Prognozowane sumy opadów od 10 mm do 15 mm. Temperatura maksymalna od 20 st.C, 21 st.C na północnym zachodzie do 25 st.C miejscami w centrum, chłodniej w rejonach podgórskich i nad morzem od 18 st.C do 20 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz możliwe porywy do 65 km/h. Wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h.

W nocy przeważnie zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami przelotne opady deszczu, głównie początkowo. Prognozowana suma opadów miejscami na północy i zachodzie od 10 mm do 15 mm. Przy rozpogodzeniach miejscami mgły ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 9 st.C, 10 st.C w pasie pojezierzy pomorskich do 15 st.C na południu i 16 st.C miejscami w centrum. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem okresami porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz wiatr w porywach do 60 km/h. Wysoko w Sudetach porywy do 75 km/h.