Utworzenie czterech nowych rezerwatów w Małopolsce jest związane z inicjatywą powołania 100 nowych rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podpisał zarządzenia w tej sprawie.

“Małopolska ze względu na swoje położenie i warunki geograficzne jest bardzo bogata w tereny zielone. Mamy świadomość, że w dzisiejszym świecie, który szybko się urbanizuje, właśnie obszary leśne, obszary zielone wymagają szczególnej opieki. Cztery nowe rezerwaty przyrody obejmują tereny w dużej mierze nienaruszone większą działalnością człowieka. To tereny piękne i ciekawe. Dziękuję za podjęcie działań, aby objąć je tą szczególną formą ochrony, gwarantując tym samym, że będą one dziedzictwem cieszącym kolejne pokolenia mieszkańców naszego województwa i turystów” – przekazał wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar.

Nowe rezerwaty przyrody znajdują się w południowo-wschodniej części województwa małopolskiego, w Beskidzie Niskim i obejmują powierzchnię prawie 219 ha. Są to grunty należące do Skarbu Państwa znajdujące się w zarządzie Lasów Państwowych.

Rezerwat przyrody Cisy w Wyskitnej obejmuje powierzchnię 5,22 ha i znajduje się w granicach gminy Grybów. Rośnie tam jedno z największych skupisk cisa pospolitego w Polsce. Propozycja utworzenia tego rezerwatu pojawiła się już 10 lat temu. Teren ten był w przeszłości lasem prywatnym, który został wykupiony przez Lasy Państwowe w ramach realizacji projektu ochrony cisa. Według przeprowadzonych wówczas badań w rezerwacie stwierdzono ok. 1250 dorosłych osobników cisa pospolitego – drzewa objętego ochroną gatunkową.

Rezerwat przyrody Jaworzyna na Górze Chełm w Beskidzie Niskim zajmuje obszar o powierzchni 36,36 ha na terenie gminy Ropa. Występują tam duże płaty zespołu jaworzyny z języcznikiem, która jest priorytetowym siedliskiem Natura 2000. Języcznik zwyczajny to paproć objęta ścisłą ochroną gatunkową.

Rezerwaty przyrody Kozie Żebro i Markowiec-Gródek położone są na terenie gminy Uście Gorlickie i zajmują powierzchnię odpowiednio 105,51 ha i 71,87 ha. Występują tam cenne ekosystemy leśne o charakterze zbliżonym do naturalnego wraz z zespołem reliktowych gatunków organizmów. Na tych terenach leśnicy zidentyfikowali kilkadziesiąt gatunków grzybów, porostów i chrząszczy, spośród których kilkanaście uznawanych jest za tzw. relikty puszczańskie. Wśród nich wymienić można: chrząszcze wynurta i zęboszyjkę ognistą, porosty koralóweczkę śluzowatą i złociszka jaskrawego oraz grzyby świecznicę rozgałęzioną i korzaka różnokształtnego.