Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

W 24 aptekach w Małopolsce i 6 w Krakowie można zrobić bezpłatne testy na obecność koronawirusa

  • date_range Poniedziałek, 2022.02.07 17:43 ( Edytowany Poniedziałek, 2022.02.07 18:42 )
Badania dostępne są dla wszystkich - zapowiedziało Ministerstwo Zdrowia. Jakie jest zainteresowanie bezpłatnym testowaniem, jak wygląda takie testowanie, czy badanie można wykonać szybko i bez skierowania - to sprawdzał Paweł Morawczyński...

fot: P.Morawczyński

Badanie możemy wykonać bez skierowania, ale nie zawsze od ręki. Najlepiej odpowiednio wcześniej zadzwonić do wybranej przez nas apteki i upewnić się, że wykonuje ona testy, a jeśli tak to w jakich dniach i godzinach, bo nie wszystkie placówki z listy, badania już wykonują, test trwa krótko, później tylko trzeba poczekać na SMS-a z wynikiem.

Umawianie przez telefon i wynik SMSem to ułatwienie - komentują pacjenci stojący w kolejce, narzekają na nieaktualne informacje na stronie i zbyt małą liczbę aptek, w których można zrobić test.

Zainteresowanie zarówno testami, jak i samym uczestnictwem w programie jest bardzo duże - tłumaczy Aleksandra Kwiecień, z Małopolskiego oddziału NFZ.Testy mogą wykonywać apteki, które spełnią wymagania lokalowe oraz dysponują przeszkolonym personelem. Apteki mogą cały czas składać wnioski do małopolskiego oddziału NFZ.

Problemy zauważają apteki, które zgłosiły się do programu, bo ministerstwo nie przewidziało żadnego programu i obsługi wykonywania testów. Apteki mogą jedynie wywiesić w witrynie informacje o godzinach testowania, jest kłopot z umawianiem pacjentów.

mówi anonimowo kierowniczka jednej z małopolskich aptek, w których można wykonać test. Problemów jest więcej. Z powodu wciąż małej liczby takich punktów, czasem przed apteką stoi w kolejce kilkadziesiąt osób. A po zakończeniu testowania, osoby, szczególnie starsze, dopytują się o wynik, proszą o wydruk, do czego apteki nie są przygotowane, nie mając osobnych pomieszczeń do wymazów, badań, testów.

Niektóre apteki prowadzą szczepienia w ciągu dnia, a testy wykonują wieczorem. Inne szczepią w konkretne dni po to, by w inne wykonywać testy. Jak tłumaczy Grzegorz Kaczor, z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego - chodzi głównie o bezpieczeństwo, bo dostosowanie wymogów lokalowych apteki wymaga czasu, część aptek musi się przeorganizować pod względem personelu. Nie może być sytuacji, w której apteka nie wykonuje podstawowych obowiązków ustawowych

Mowa tu o zaopatrywaniu w produkty lecznicze. Nie tylko apteki muszą radzić sobie z problemami, te jak się okazuje przytrafiają się również pacjentom, czekającym na wyniki, zwłaszcza osobom starszym, które po wynik muszą po raz drugi udać się do apteki.

Przed badaniem pacjenci powinni pamiętać o tym, żeby przez 2 godziny nie jeść ani nie pić, aby wynik badania był wiarygodny.

Tematy:
Autor:
Brak nazwy

Opracowanie:
Brak nazwy

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię